Concertul caritabil de colinde și muzică clasică „Poveste de iarnă” va avea loc la Biserica Greco-Catolică „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 19 minute în urmă
Performanță pentru România la karting, la Rotax Max Challenge Grand Finals - 59 minute în urmă
„Elev informat” – o campanie despre drepturi, responsabilitate și implicare civică în școli și licee - 2 ore în urmă
„Crăciun la Atelier” – expoziție cu vânzare de produse handmade, în Baia Mare - 3 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș–13 decembrie 2025 - 11 ore în urmă
Lăpușencele au lansat colinda „Sărbătorile ne-adună” - 14 ore în urmă
România, la UEFA eEURO 2025 - 15 ore în urmă
Sunteți invitați la spectacolul de teatru „Spărgătorul de nuci”! - 15 ore în urmă
Patrula Școlară s-a alăturat polițiștilor și în prag de sărbători - 16 ore în urmă
Slujire arhierească la Seminarul Teologic Ortodox Baia Mare - 16 ore în urmă
Centralele de apartament, eliminate până în 2040
O directivă a Uniunii Europene prevede ca, până în anul 2040 toate centralele de apartament pe gaze, să fie eliminate, conform unui acord între Parlamentul European și Consiliul Europei.
Scopul acestei decizii este de a promova reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, cu cel puțin 55%, până în 2030 și de a atinge neutralitatea climatică, până în anul 2050.
Măsurile includ obiective naționale de economisire a energiei și promovarea vehiculelor electrice.
Uniunea Europeană are ca obiectiv accelerarea instalării pompelor de căldură, ca alternativă la centralele termice, având în vedere că acestea contribuie la eficiență și permit utilizarea mai extinsă a energiei regenerabile, inclusiv a celei solare.
La sfârșitul anului 2021, Europa avea aproape 17 milioane de astfel de pompe de căldură iar noile reglementări impun o eliminare treptată a centralelor termice pe bază de gaz natural.
Lăcrimioara ZOTA










