„Cupa Crăciunului” va aduce magia sărbătorilor pentru șahiștii băimăreni - 56 minute în urmă
Autobuzul lui Moș Crăciun se pregătește să pornească la drum în Baia Mare - 1 oră în urmă
„Feeria de Crăciun: O poveste prin dans și gimnastică ritmică”, la LPS Baia Mare - 1 oră în urmă
Rugăciune și colind la Catedrala „Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul” din Sighetu Marmației - 2 ore în urmă
Trei zile de sărbătoare: Târgul de Crăciun ,,Poveste de iarnă” de la Târgu Lăpuș debutează astăzi - 2 ore în urmă
„Piața muncii 2025. Strategii, tendințe, perspective”: eveniment dedicat studenților la ZborHub Baia Mare - 2 ore în urmă
5 decembrie – Sorin Grindeanu, președintele PSD - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 5 decembrie 2025 - 3 ore în urmă
Moșul a primit o mână de ajutor de la polițiștii maramureșeni - 14 ore în urmă
Vine Laura Codruţa Kövesi acasă? Europa îi alege succesorul - 15 ore în urmă
Serviciul de Ajutor Maltez și Salvamont Borșa – seminar de pregătire pentru primul ajutor
Voluntarii de la Serviciul de Ajutor Maltez Baia Mare, în parteneriat cu Salvamont Borșa, desfășoară seminarul de pregătire cu tema „Prim Ajutor și Managementul Traumatismelor în Prespital”. Aici, salvatorii montani atestați și aspiranți de la Salvamont Borșa aprofundează cunoștințele și deprinderile necesare pentru acordarea de prim ajutor.
Seminarul include modulul de pregătire teoretică, ce constă în exerciții și simulări pe teren. Acestea sunt esențiale pentru creșterea nivelului de calitate, de eficiență, dar și a vitezei de reacție privind acțiunile si măsurile necesare în situațiile de urgență în sprijinul turiștilor sau a comunității locale.
„Cu sprijinul partenerilor nostri, Consiliul Judeţean Maramureş, Visit Maramureș, Rotaract T.E.A.M. Baia Mare, Printmasters Europe, Medimpact, Italsofa Romania, Asociatia Aripi Pentru Ingeri Din Tara Lăpușului, răspundem cu promptitudine pentru a veni în sprijinul locuitorilor din județul Maramureș”, arată voluntarii de la SAMR.













