Crucea Roșie Română- Filiala Maramureș organizează sesiuni gratuite de suport emoțional în grup pentru adolescenți - 1 oră în urmă
Trei „zimbri” în lotul României care pregătește meciul cu Portugalia - 1 oră în urmă
21 de elevi din Seini, Borșa și Baia Mare au participat la un stagiu de practică profesională în Portugalia - 1 oră în urmă
Sindicaliștii din sănătate strâng semnături pentru greva generală - 2 ore în urmă
Ateliere de confecționat mărțișoare la Parohia „Înălțarea Domnului” din Baia Mare - 3 ore în urmă
În sfârșit o decizie pe legea pensiilor magistraților, după cinci amânări - 3 ore în urmă
Locuri de muncă disponibile în Maramureș - 3 ore în urmă
Asistenta socială Raluca Cerghezan din Baia Mare, nominalizată la Gala Națională a Excelenței în Asistența Socială - 3 ore în urmă
Performanță pentru România la JO de iarnă Milano Cortina 2026 - 4 ore în urmă
„Deschidem cărți, deschidem minți!”: Elevii din Ardusat au marcat Ziua Națională a Lecturii la Casa Corpului Didactic Maramureș - 5 ore în urmă
„Urșii polari” – premiera Teatrului Municipal Baia Mare; Este primul din România care s-a alăturat programului „Teatrul Prezent”
Teatrul Prezent este un program al Teatrului Municipal Baia Mare în care actualitatea imediată e pusă în conexiune cu experiențele trecutului, pentru un viitor mai bun și sustenabil. Teatrul Prezent e preocupat de dialogul cu publicul său, atât în teatru, cât și în afara lui. Se implică în rezolvarea problemelor comunității. Nu dă soluții, dar are multe idei, care invită la reflecție.
Primul proiect al acestui program, realizat în parteneriat cu Climate Change Theatre Action (SUA), este unul de conștientizare a schimbărilor climatice. Proiectul reprezintă o premieră la nivel național, Teatrului Municipal Baia Mare fiind primul teatru din România care s-a alăturat acestei inițiative mondiale, care urmărește să implice artiștii în discursul despre schimbările climatice.
Spectacolul „Urșii polari” de Nicolas Billon prezintă doi urși foarte flămânzi, care discută cu umor și nostalgie despre dispariția focilor din meniul lor, dispariție pusă pe seama schimbărilor climatice. În ciuda hazului de necaz, ei recunosc gravitatea problemei și explorează soluții bazate pe ce le oferă piața, precum și posibilitatea de a se adresa prin scrisori politicienilor.
Dar ceea ce „pescuiesc” în final nu e tocmai ce și-au dorit. Spectacolul e un semnal de alarmă tras de pe banchizele polare, cu ecou în întreaga lume.
Premiera spectacolului va avea loc miercuri, 22 noiembrie, de la ora 19.00, la sala studio a Teatrului Municipal Baia Mare. O a doua reprezentație va avea loc joi, 23 noiembrie, de la ora 19.00. Intrarea la spectacole este liberă, în limita locurilor disponibile (se recomandă publicului să facă rezervare). Ambele reprezentații vor fi urmate de discuții cu publicul.
Traducere: Alina Diciuc
Distribuția: Mircea Gligor, Dan Cordea
Regia artistică: Dan Cordea și Mircea Gligor
Scenografia: Mihai Vălu
Regia tehnică: Felix Mare
Sonorizare: Dan Prodan
Lumini: Sandu Șimonca
Video: Teo Molnar
Invitați: Prof. Univ. dr. ing Ioan Bud, președintele Asociației Go Green Resources, Silvia Pop, președinte Asociația Garda Ecologică Baia Mare, Andrea Trif, antreprenor social, owner la bistro sustenabil Greenys, Radu Ungureanu, educator de mediu. Discuțiile vor fi moderate de Alina Diciuc.
















