Doi arhitecți remarcabili ai Maramureșului, speakeri la evenimentul Heritage In Design 2026 - 3 ore în urmă
Carnea ieftină vine și cu riscuri? Cât de sigură este hrana noastră? - 3 ore în urmă
Asociația ASSOC din Baia Mare organizează o campanie de donații pentru sprijinirea unei familii de refugiați din Irak - 3 ore în urmă
Lecții de recuperare medicală pentru clasele de sportivi de la Liceul Tehnologic Forestier Sighet - 3 ore în urmă
Elevi de la Școala Gimnazială „Al. I. Cuza” Baia Mare, premiați la concursul „Magia Cuvintelor” - 4 ore în urmă
„Fără google. Fără panici”: Mămicile sunt invitate la un eveniment despre sănătatea și dezvoltarea copiilor - 4 ore în urmă
Peste 200 de mașini oprite la control de polițiștii din Leordina, Dragomirești și Bogdan Vodă - 4 ore în urmă
Dan Puric revine în Maramureș pentru lansarea cărții „Încotro, popor român?” - 4 ore în urmă
Pe 7 mai 1987, România anunța oficial extragerea primelor cantități de țiței din Marea Neagră - 5 ore în urmă
Copii la întâlnire cu polițiștii, la Lăpușel - 6 ore în urmă
„Gravimetrul” de Marian Ilea, partea a XXII-a
Continuăm publicarea pe DirectMM.ro a romanului-foileton „Gravimetrul” de Marian Ilea. Lectură plăcută vă dorim!
XXII
Buletinul meteorologic despre evoluţia probabilă a vremurilor, elaborat de domnul Lutz Korodi, la 29 octombrie, în timpul primei vizite a consilierilor orăşeneşti la casa din cartierul Pianul de Sus.
„Frigul din ultimele zile se va accentua şi mai mult în cursul nopţilor următoare. Iarna se va înteţi şi va câştiga timpul pierdut. După vremea rece din octombrie, va urma un noiembrie călduros şi un decembrie în care numărul zilelor senine va predomina. Până după sărbătoare. Fără zăpadă, fără frig. Cei din Medio Monte se vor îndoi de asprimea iernii. Într-o singură săptămână, capriciile vremii vor schimba cu desăvârşire aspectul oraşului. Crivăţul va demonstra că n-a pierdut nimic din tăria cu care sufla în alte timpuri. Acelaşi crivăţ. Deloc altul. Gerul va da o categorică dezminţire celor care vorbeau despre o schimbare climaterică a Europei.
Marta Adela Nistor, soţia consilierului orăşenesc, va îngheţa, în pădurea de la galeria Victoria Slăninoasa. La etatea de patruzeci şi opt de ani. Va da semne de demenţă, înainte de îngheţ. În noaptea dintre o miercure şi o joi, va pleca de-acasă îndurerându-l profund pe consilierul orăşenesc. Într-o altă noapt de miercure spre joi, la orele unu, va fi găsită complet îngheţată. Consiliul Orăşenesc îi va autoriza înmormântarea cu preot.
Domnului consilier orăşenesc Matiaskovski i se va fura statueta argintată, de pe crucea propriului său cavou. De către o mână criminală rămasă necunoscută. Statueta, reprezentând o pisică gălbuie, cu bot rotund şi ochi mari, se va găsi în magazinul de fierărie de pe strada Malinovski. Hoţul va rămâne necunoscut.
Domnului consilier orăşenesc Benea i se va răsturna sania pe drumul de întoarcere de la „Providenţa Divină”. Îşi va fractura tibia, peroneul şi femurul, de la piciorul stâng.
Domnul consilier orăşenesc Trif va fi victima unei căderi de rocă. La intrarea în puţul „Ioachim” de pe Medio Monte. I se va fractura piciorul drept.
Exasperat de tripla sa fractură, chinuit de dureri insuportabile şi de spaima că nu se vor prinde oasele la locul lor, domnul consilier orăşenesc Benea îşi va lega ştreangul de clanţa de la uşa locuinţei. Va renunţa la gestul disperat gândindu-se că ar putea fi interpretat ca un exemplu negativ, în ochii locuitorilor din Medio Monte.
După aceea, va veni primăvara.
(Va urma)
Marian ILEA
Sursa foto – Nicolae Uszkai
Citește și















