Festivalul „Pintea Viteazul” 2026 revine cu trei zile de tradiție, istorie și spectacole în Maramureș - 14 minute în urmă
Clubul Tinerii Lei Baia Mare, rezultate frumoase la „Cupa Ep. Al. Rusu” - 33 minute în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Borșa IV - 50 minute în urmă
Crosul montan „Traversare Igniș”, ediția a XVII-a: sport, rezistență și atmosferă de comunitate pe traseele Maramureșului - 54 minute în urmă
PS Părinte Iustin împlinește mâine 65 de ani; Slujbă arhierească la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 55 minute în urmă
O viață între închisoare și catedră: destinul unei profesoare din Maramureș - 1 oră în urmă
Dr. Teodor Ardelean lansează și la Sighetu Marmației volumul „Magnum Diarium Academicum Septentrionis” - 2 ore în urmă
Evenimentul „Cu IA pe bicicletă” a adus culoare și tradiție pe străzile din Baia Mare - 2 ore în urmă
22 iunie 2002, s-a stins din viață interpretul maramureșean Ion Petreuș - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 22 iunie 2026 - 3 ore în urmă
Baia Sprie, model administrativ al susținerii mișcării
Baia Sprie, model administrativ al susținerii mișcării
Sâmbătă, 14 octombrie 2023, Parcul Sportiv Spria din Orasul Baia Sprie a fost gazda evenimentului ”Sănătate, nu poluare”, organizat de către Serviciul de Ajutor Maltez Baia Mare, Primăria din Orasul Baia Sprie și Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Baia Sprie.
Parteneri au fost: Order of Malta, Inspectoratul de Jandarmi Județean Maramureș, Poliția orașului Baia Sprie, Asociația,,Aripi Pentru Ingeri Din Țara Lăpușului”, Brutăria Baia Sprie, Rockonbike Baia Sprie, Ski&Bike Centre Baia Mare. DirectMM.ro a fost partener media al activităților.
Evenimentul a fost organizat impecabil de Serviciul Maltez Baia Mare, iar autoritățile locale s-au arătat încântate de rezultate. „Am participat la activitatea „Sănatate, NU poluare!” alături de biciclişti de toate vârstele de la 5 la 50 de ani. Evenimentul a fost organizat de Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Baia Sprie în parteneriat cu Serviciul de Ajutor Maltez Baia Mare și Primăria Baia Sprie. A fost găzduit în parcul Spria care, observ cu bucurie, a devenit punct de atracție și distracție pentru copii și tineret, iubitori ai sportului şi a alternativelor de petrecere a timpului liber într-un mod sănătos. Avem spații amenajate, parcuri, săli de sport, stadion și trebuie să ne îndemnăm copiii spre sport, să-i scoatem afară la mișcare în aer liber.
S-a mers către Chiuzbaia, la o „tură” de biciclete, fiecare după vârsta și puterea lui, cu toții echipați și instruiți asupra comportamentului și a siguranței în trafic. Serviciul Maltez a efectuat azi demonstrații și activități educative de prezentare a manevrelor de prim ajutor, Rock on Bike a organizat trasee de biciclete, comunitatea noastră are disponibilitate și se implică în orice inițiativă care instruieste copii și tinerii pentru adoptarea unui stil de viață sănătos. Exemplul nostru este viu pentru copii. Vă aștept alaturi de noi într-un număr şi mai mare, ori de câte ori se organizează activități. Suntem noi adulții cei care trebuie să dăm exemplul pozitiv. Avem baza materială, trebuie să fim și implicați. Copiii ne vor urma”, arată primarul Alin Sebastian Bîrda.
C.Ț.

Citește și















