Festivalul „Pintea Viteazul” 2026 revine cu trei zile de tradiție, istorie și spectacole în Maramureș - 14 minute în urmă
Clubul Tinerii Lei Baia Mare, rezultate frumoase la „Cupa Ep. Al. Rusu” - 33 minute în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Borșa IV - 50 minute în urmă
Crosul montan „Traversare Igniș”, ediția a XVII-a: sport, rezistență și atmosferă de comunitate pe traseele Maramureșului - 54 minute în urmă
PS Părinte Iustin împlinește mâine 65 de ani; Slujbă arhierească la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 55 minute în urmă
O viață între închisoare și catedră: destinul unei profesoare din Maramureș - 1 oră în urmă
Dr. Teodor Ardelean lansează și la Sighetu Marmației volumul „Magnum Diarium Academicum Septentrionis” - 2 ore în urmă
Evenimentul „Cu IA pe bicicletă” a adus culoare și tradiție pe străzile din Baia Mare - 2 ore în urmă
22 iunie 2002, s-a stins din viață interpretul maramureșean Ion Petreuș - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 22 iunie 2026 - 3 ore în urmă
Bisericuța unității sanitare Vișeu de Sus: Lucrări de înfrumusețare și înnoire la sfântul lăcaș de cult, din incinta Spitalului Orășenesc din Vișeu
Bisericuța unității sanitare Vișeu de Sus: Lucrări de înfrumusețare și înnoire la sfântul lăcaș de cult, din incinta Spitalului Orășenesc din Vișeu
Marți 9 octombrie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, și prin purtarea de grijă a domnului Cristian-Ovidiu Vlad, manager al Spitalului Vișeu de Sus, la Biserica ”Sfinții doctori fără de arginți Cosma și Damian” din incinta, spitalului au început lucrări de înnoire și înfrumusețare a sfântului locaș.
Lucrările sunt unele deosebit de importante. „S-a început cu demontarea iconostasului și a pardoselii din scândură urmând să se toarne o șapă de beton. Apoi se va monta din nou iconostasul, se va izola termic biserica, se vor placa pereții cu plăci de gips carton, se va reface instalația de încălzire, iar la final se va picta biserica”, arată părintele protopop Mihai Chira.
Oficialii Protopopiatului au adus cuvinte de mulțumire celor care s-au implicat în aceste lucrări. „Mulțumim celor ce s-au implicat fizic până acum în această lucrare: Șiser Ștefan Pop Marian și familiei preotului Savu Ilie, preot slujitor la mănăstirea Petrova. Ținând cont că biserica nu are credincioși arondați ci deservește pacienții din spital orice sprijin material și financiar este binevenit, pentru ducerea la bun sfârșit a acestor lucrări”, mai arată părintele protopop Mihai Chira. Este îmbucurător că acest lăcaș de cult beneficiază de modernizare, cu atât mai mult este foarte important pentru credincioșii din acest loc din Maramureș.
C.Ț.
















