Doi arhitecți remarcabili ai Maramureșului, speakeri la evenimentul Heritage In Design 2026 - 8 ore în urmă
Carnea ieftină vine și cu riscuri? Cât de sigură este hrana noastră? - 8 ore în urmă
Asociația ASSOC din Baia Mare organizează o campanie de donații pentru sprijinirea unei familii de refugiați din Irak - 8 ore în urmă
Lecții de recuperare medicală pentru clasele de sportivi de la Liceul Tehnologic Forestier Sighet - 8 ore în urmă
Elevi de la Școala Gimnazială „Al. I. Cuza” Baia Mare, premiați la concursul „Magia Cuvintelor” - 9 ore în urmă
„Fără google. Fără panici”: Mămicile sunt invitate la un eveniment despre sănătatea și dezvoltarea copiilor - 9 ore în urmă
Peste 200 de mașini oprite la control de polițiștii din Leordina, Dragomirești și Bogdan Vodă - 9 ore în urmă
Dan Puric revine în Maramureș pentru lansarea cărții „Încotro, popor român?” - 9 ore în urmă
Pe 7 mai 1987, România anunța oficial extragerea primelor cantități de țiței din Marea Neagră - 10 ore în urmă
Copii la întâlnire cu polițiștii, la Lăpușel - 11 ore în urmă
Toate informațiile despre Cambridge, atuul în viață pentru tineri, la „Gheorghe Șincai” Baia Mare
Toate informațiile despre Cambridge, atuul în viață pentru tineri, la „Gheorghe Șincai” Baia Mare
Cunoașterea unei limbi străine reprezintă un atu în viață. În aceste vremuri ale globalizării, comunicarea eficientă într-o limbă străină reprezintă nu doar o dovadă a inteligenței și a poziției în societate, ci și a abilității de adaptare la prezent și, în tot mai multe contexte, o cerință obligatorie. Orice limbă se poate învăța atât timp cât există motivație și consecvență.
În acest context general, Colegiul Național „Gheorghe Şincai” Baia Mare se dovedește a fi o poartă deschisă pentru acei elevi care doresc să studieze în străinătate, să avanseze în plan profesional, să călătorească, să își dezvolte cultura generală sau să beneficieze de mai multe oportunități spre o mai bună comunicare interculturală, arată oficialii instituției băimărene.
„Începând din anul 2011, Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare este centru de examinare Cambridge, locul unde cei care doresc să obțină un certificat de limba engleză pot susține examenul Cambridge. Până în prezent, peste 1000 de candidați au făcut acest lucru și numărul lor crește de la an la an. Doritorii pot afla că aceste examene se susțin la „Șincai” în două perioade ale anului, și anume în mai-iunie și în decembrie. Se poate înscrie oricine dorește să obțină un certificat Cambridge pentru nivelurile A1, B1, B2, C1 şi C2.
Pentru cei care preferă varianta clasică, pe hârtie, există opţiunea „paper-based”, iar pentru cei cu abilități la calculator există și varianta „computer-based”. Partenerul Colegiului „Șincai” este Eurolingva Examinations Centre din Oradea. Îl regăsiți accesând eurolingva.ro. Aici aveţi toate informațiile referitoare la aceste examene. De asemenea, tot aici, la secțiunea Înregistrare Examene Cambridge (Exam Registration), puteți să vă înscrieți pentru oricare dintre examenele menționate. Este bine de ştiut că taxa de examen include și o simulare a examenului online, înainte de examenul propriu-zis. Persoanele de contact în Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare sunt prof. Laura Pop și prof. Celina Vezentan. Vă dorim succes și vă așteptăm cu drag!”, arată oficialii instituției băimărene.
C.Ț.















