Programul de salubritate din Tăuții-Măgherăuș rămâne la un ritm săptămânal - 41 minute în urmă
Căminul pentru Persoane Vârstnice din Baia Sprie angajează infirmieri, asistent social și bucătar - 56 minute în urmă
Vreme severă în următoarele zile: ger, vânt și polei - 1 oră în urmă
După 30 de ani, România își achită datoria către SUA - 2 ore în urmă
Cursuri de dans popular la Asuaju de Sus - 2 ore în urmă
În Tăuții Măgherăuș se organizează cea de-a III-a ediție a competiției Trofeul BST Arena - 3 ore în urmă
Starea drumurilor în Maramureș - 3 ore în urmă
Pasiune, excelență și premii: Elevii din Maramureș, performanță de top la Concursul Național „La Școala cu Ceas” - 3 ore în urmă
„Zimbrii” rămân fără Ovidiu Cojocaru, care se retrage din activitatea sportivă - 3 ore în urmă
3 februarie, in memoriam conf. univ. dr. Carmen Dărăbuș - 4 ore în urmă
Fonduri alocate pentru 14 primării din Maramureș, pentru susținerea unor programe cu confinanțare locală, dar și pentru cheltuielile de funcționare
Fonduri alocate pentru 14 primării din Maramureș, pentru susținerea unor programe cu confinanțare locală, dar și pentru cheltuielile de funcționare
Consilierii județeni au avizat favorabil alocarea, din fondul aflat la dispoziţia Consiliului Judeţean, a unor sume către mai multe primării din județul Maramureş.
Concret sumele s-au alocat pentru susţinerea programelor de dezvoltare locală, pentru susţinerea programelor de infrastructură care necesită cofinanţare locală, precum şi pentru cheltuielile de funcţionare.
Suma totală totală de 1.320.000 lei, reprezintă cote defalcate din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale a 14 UAT-uri:
URBAN
MUNICIPIULSIGHETU MARMAȚIEI – 50.000 lei,
ORAȘUL BAIA SPRIE – 100.000 lei,
ORAȘUL ULMENI – 100.000 lei,
RURAL
BĂSEȘTI – 100.000 lei,
BISTRA – 100.000 lei,
CICÂRLĂU – 40.000 lei,
COAȘ – 100.000 lei,
DESEȘTI – 100.000 lei,
GÂRDANI – 80.000 lei,
LĂPUȘ – 150.000 lei,
REPEDEA – 80.000 lei,
SĂPÂNȚA – 100.000 lei,
ȘIEU – 70.000 lei,
ȘIȘEŞTI – 150.000 lei.
C.Ț.















