România a ratat calificarea la Cupa Mondială 2026, dar tot va fi reprezentată în competiție - 20 minute în urmă
În plin Paște, Trump stârnește reacții după ce apare în ipostază de Iisus - 1 oră în urmă
Jucător de la CS Minaur, convocat la acțiunea de selecție pentru formarea naționalei U15 - 2 ore în urmă
Credincioșii din Fărcașa au întâmpinat Învierea Mântuitorului în lumină și rugăciune - 3 ore în urmă
„Ciocota de pe Boci” a reunit cetățenii orașului Seini în cadrul concursului de ciocnit ouă, în prima zi de Paști - 4 ore în urmă
Moscova a declarat astăzi Ungaria „țară neprietenoasă” - 4 ore în urmă
Naționala de rugby U18 mai are de trecut un singur hop pentru calificarea la Campionatul European - 5 ore în urmă
Ultimatum pentru Turcia: un miliard de dolari și predați-ne soțiile! - 5 ore în urmă
Elevă a Școlii Gimnaziale „Nicolae Iorga” Baia Mare, pe locul 2 la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară - 5 ore în urmă
Cel mai de perspectivă jucător de la Campionatul Național de baschet U14 – un sportiv de la CSS Sighet - 6 ore în urmă
Lucrare inedită: Un mistreț simpatic e prezent în Parcul „Regina Maria” din Baia Mare; Cine e autorul operei de artă
De câteva luni, în Parcul Municipal „Regina Maria” din Baia Mare e prezent un porc mistreț. A fost nevoie de o idee ingenioasă, câteva lemne și a ieșit o adevărată operă de artă.

Autorul lucrării e o băimăreanca foarte talentată. Este vorba despre Edita Oșan, studentă la Arte plastice – Pictură în cadrul Centrului Universitar Nord Baia Mare. Deși la bază este economistă, aceasta spune că a iubit arta dintotdeauna.
Doamna pictează foarte frumos, iar mistrețul a luat naștere în urma unei teme propuse la facultate: realizarea unui performance, a unei acțiuni Land Art, într-un spațiu care își păstrează încă nealterată naturalitatea, respectiv în Parcul „Regina Maria” din municipiul Baia Mare. Îndrumătorul proiectului a fost conf. univ. dr. Adrian Chira.
Land-arta are, în general, un pronunțat caracter social, prin avertismentul pe care îl transmite împotriva poluării și distrugerii mediului natural. Este numită uneori și artă ecologică.

„Eu acum sunt în anul III de licență la Arte, la Centrul Universitar Nord. Am avut o temă, Land Art, și mi-a venit ideea că din lemne de foc aș putea face ceva. În prima fază, școala a cerut aprobare de la domnul primar ca să pot face această lucrare.
Am avut mai multe idei, însă asta mi s-a părut cea mai ingenioasă. Țin minte că acum mulți ani, când alergam în parc, vedeam urme cum scurmau mistreții. Coborau până jos, la parcul de copii. Cu gândul la ei am făcut această lucrare.
Prin asta se poate transmite că trebuie să-i protejăm, să-i înțelegem și să nu intrăm în zona lor, să nu-i perturbăm prin tăieri ilegale. Chiar dacă aceste animale produc de multe ori daune și sunt periculoase, trebuie să știm că ele există. Pe de altă parte, știu că la noi în zonă mistreții sunt pe cale de dispariție din cauza pestei porcine.
Trei zile am lucrat la el. Am așezat lemnele, iar apoi l-am vopsit. Am mers puțin și prin pădure și am cules rădăcini uscate pentru coamă.
Oamenilor le place, de fiecare dată când merg în parc văd că lumea îl pozează”, a declarat Edita Oșan.
E cu adevărat o lucrare ingenioasă și foarte frumoasă, care aduce zâmbete pe chipul celor care o privesc. O felicităm pe autoare pentru idee și munca depusă și îi dorim mult succes pe acest frumos drum al artei!
Lavinia-Codruța HERMAN















