Doi arhitecți remarcabili ai Maramureșului, speakeri la evenimentul Heritage In Design 2026 - 11 ore în urmă
Carnea ieftină vine și cu riscuri? Cât de sigură este hrana noastră? - 11 ore în urmă
Asociația ASSOC din Baia Mare organizează o campanie de donații pentru sprijinirea unei familii de refugiați din Irak - 11 ore în urmă
Lecții de recuperare medicală pentru clasele de sportivi de la Liceul Tehnologic Forestier Sighet - 11 ore în urmă
Elevi de la Școala Gimnazială „Al. I. Cuza” Baia Mare, premiați la concursul „Magia Cuvintelor” - 12 ore în urmă
„Fără google. Fără panici”: Mămicile sunt invitate la un eveniment despre sănătatea și dezvoltarea copiilor - 12 ore în urmă
Peste 200 de mașini oprite la control de polițiștii din Leordina, Dragomirești și Bogdan Vodă - 12 ore în urmă
Dan Puric revine în Maramureș pentru lansarea cărții „Încotro, popor român?” - 13 ore în urmă
Pe 7 mai 1987, România anunța oficial extragerea primelor cantități de țiței din Marea Neagră - 13 ore în urmă
Copii la întâlnire cu polițiștii, la Lăpușel - 15 ore în urmă
Tânăr depistat cu droguri în Sighetu Marmației
Tânăr depistat cu droguri în Sighetu Marmației
Polițiștii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Maramureș au depistat în trafic la volanul unui autoturism un tânăr din Maramureș care deţinea asupra lui un pliculeț cu o substanță albă, susceptibilă a fi metamfetamină. În urma testării șoferului cu aparatul Drug Test, rezultatul a ieșit pozitiv.
Ieri, 20 septembrie a.c., în jurul orei 1.20, un echipaj mobil din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Maramureș aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu a oprit, în trafic, pentru control pe o stradă din Sighetu Marmației un autoturism înmatriculat în România, condus de un cetățean român, în vârstă de 18 de ani, domiciliat pe raza județului Maramureș.
În urma verificărilor specifice efectuate asupra autoturismului și a șoferului, polițiștii de frontieră au descoperit asupra tânărului un pliculeț de tip zip-lock, care conținea un praf de culoare alb-cristalină, posibil metamfetamină. Persoana în cauză a declarat că substanța este pentru consumul propriu. În continuare, șoferul maramureșean fost testat cu aparatul Drug Test de către lucrătorii de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Maramureş, rezultatul fiind pozitiv pentru metamfetamină, ulterior fiind transportat și la spital pentru recoltare de probe biologice.
Drept urmare, pliculețul cu praful alb-cristalin (aproximativ 0,44 grame) susceptibil a fi substanță interzisă, a fost ridicat în vederea expertizării şi continuării cercetărilor. În cauză, se efectuează verificări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de cultivare, producere, fabricare, experimentare, extragere, preparare, transformare, cumpărare sau deținere de droguri de risc pentru consum propriu fără drept, precum și pentru conducerea unui vehicul sub infuența unor substanțe. Substanța a fost ambalată, sigilată și transmisă către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Maramureș în vederea continuării cercetărilor, existând suspiciunea săvârşirii unor fapte penale incriminate de Legea 143/2000, mai arată ITPF Sighetu Marmației.
DirectMM.ro















