Minaur, învinsă în ultimul meci pe teren propriu din campionat - 13 minute în urmă
Doi paramedici SMURD agresați în timpul unei intervenții - 16 minute în urmă
Restricții temporare de circulație în Baia Mare pentru lucrări la rețeaua de apă și canalizare - 32 minute în urmă
8 mai, Ziua Mondială a Crucii Roșii, simbol al solidarității și umanității - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, vineri 8 mai 2026 - 2 ore în urmă
Doi arhitecți remarcabili ai Maramureșului, speakeri la evenimentul Heritage In Design 2026 - 13 ore în urmă
Carnea ieftină vine și cu riscuri? Cât de sigură este hrana noastră? - 13 ore în urmă
Asociația ASSOC din Baia Mare organizează o campanie de donații pentru sprijinirea unei familii de refugiați din Irak - 14 ore în urmă
Lecții de recuperare medicală pentru clasele de sportivi de la Liceul Tehnologic Forestier Sighet - 14 ore în urmă
Elevi de la Școala Gimnazială „Al. I. Cuza” Baia Mare, premiați la concursul „Magia Cuvintelor” - 15 ore în urmă
Proiectul „Ghiozdanul Copilului Creștin”, în Eparhia Maramureșului și Sătmarului
Proiectul „Ghiozdanul Copilului Creștin”, în Eparhia Maramureșului și Sătmarului
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Iustin, și în acest an se derulează la nivelul eparhiei noastre Proiectul „Ghiozdanul copilului creștin” care urmărește sprijnirea elevilor proveniți din familii cu posibilități financiare reduse prin oferirea de rechizite și cele necesare la școală.
Prin Sectorul Social-Filantropic și Misionar și Asociația „Filantropia Maramureșeană”, în cursul acestor zile au fost oferite ghiozdane cu rechizite mai multor copii, iar această acțiune va continua și în zilele următoare.
Amintim faptul că în cadrul acestui proiect fiecare preot are posibilitatea să identifice un copil din parohie (sau mai mulți) care se află într-o situație de risc social și să solicite credincioșilor sprijinul financiar pentru această acțiune.
De asemenea, preoții și enoriașii lor pot susține acest proiect în continuare prin donații în contul Asociației „Filantropia Maramureșeană” deschis la Banca Transilvania: RO27BTRLRONCRTO441357901, arată Pr. Adrian Dobreanu, Responsabil Departament Comunicații Media-Online, Episcopia Ortodoxă Română a Maramureșului și Sătmarului.
DirectMM.ro











