Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 58 minute în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 2 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 3 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 4 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 5 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 5 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 5 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 5 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 6 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 6 ore în urmă
„Primul clopoțel” a răsunat în tot Maramureșul: Curțile școlilor din județ au prins viață din nou odată cu revenirea copiilor la cursuri în noul an
„Primul clopoțel” a răsunat în tot Maramureșul: Curțile școlilor din județ au prins viață din nou odată cu revenirea copiilor la cursuri în noul an
Emoții mari pentru copii! A răsunat astăzi, 11 septembrie, primul clopoțel din noul an școlar. Așadar încă de la ora 09.00, curțile unităților de învățământ au devenit neîncăpătoare pentru copiii și părinții veniți la chemarea cadrelor didactice.
La Școala „Nichita Stănescu” Baia Mare în curtea școlii festivitatea s-a realizat ca la carte, ca în vremurile în care aflam despre pandemii doar din cărțile de istorie. După discursuri, elevii au mers în sălile de clasă, unde și-au aflat orarul, după care s-au întors acasă. Pe cei mai mici părinții i-au așteptat în tot acest timp în curtea școlii, urmând ca săptămâna aceasta să se intre în ritmul noului an școlar.
„Anul care a trecut a fost plin, cu rezultate bune și foarte bune obținute de elevii noștri, doi elevi participanți la faza națională a olimpiadei de feigrafie, 51 de elevi au intrat în primele 5 colegii din municipiu. Ei sunt ambasadorii noștri cei mai buni, rezultatele vorbesc cel mai bine despre seriozitatea, dăruirea colegilor noștri, dascălii care i-au însoțit pe parcursul anilor de școală, care le-au fost alături și i-au îndrumat astfel încât să obțină rezultatele la care au sperat și pe care și le-au dorit. Avem în față o foaie albă, un nou an școlar, suntem încrezători că vom reuși să scriem o poveste cel puțin la fel de frumoasă. De asemenea, sperăm ca în anul acesta să se materializeze proiectul de dotare cu mobilier și materiale didactice pentru care autoritatea locală a semnat deja contractul de finanțare, precum și un alt proiect pe care municipalitatea l-a depus, acela de înființare a unei rețele de școli-verzi, printre acestea numărându-se și școala noastră. În rest, ne dorim să fim sănătoși, să avem un an școlar bun, cu rezultate frumoase, bazându-ne așa cum am făcut-o mereu, pe câteva valori/principi, precum respectul, încrederea, disciplina, implicarea”, arată pentru DirectMM.ro Dora Sponar, directorul Școlii „Nichita Stănescu” Baia Mare.
C.Ț.
















