Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 28 minute în urmă
Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 3 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 5 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 5 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 7 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 7 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 8 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 8 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 8 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 8 ore în urmă
Marea procesiune a Tinerilor Ortodocși, 2023: Maramureșenii și sătmărenii prezenți au îmbinat credința adevărată, cu voia bună, tradiția și bucuria
Marea procesiune a Tinerilor Ortodocși, 2023: Maramureșenii și sătmărenii prezenți au îmbinat credința adevărată, cu voia bună, tradiția și bucuria
Tinerii maramureșeni și sătmăreni sunt o adevărată pată de culoare la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși, ediția 2023. Aceștia au adus tradiția și voia bună alături de credință, într-un spectacol al tinereții și frumuseții.
Cei 100 de tineri din Episcopia Ortodoxă Română a Maramureșului și Sătmarului au pornit în 31 august din Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare, conduși și binecuvântați de Preasfințitul Părinte Episcop Iustin către Cetatea Banatului, Timișoara, la evenimentul dedicat tinerilor creștini ortodocși din întreaga lume – Întâlnirea Tinerilor Ortodocși (ITO) 2023.
Evenimentul devenit astăzi tradiție a fost organizat pentru întâia oară în anul 2013, la Baia Mare – Reuniunea Națională a Tinerilor Ortodocși din inițiativa Preasfințitului Părinte Iustin care în 2014 a adus în Maramureș peste 2500 de tineri creștini din întreaga lume in cadrul evenimentului Reuniunea Naționala a Tinerilor Ortodocși cu participare internațională. Ecourile deosebite ce au răsunat în întreaga lume creștină au făcut ca în ședința Sfântului Sinod ierarhii Bisericii Ortodoxe Române sub protia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel să ia act de frumusețea unui asemenea deziderat al mărturisirii de credință și au decis organizarea acestui eveniment an de an ca un simbol al tinerilor creștini ortodocși. Până în prezent, ITO s-a desfășurat în Baia Mare (2013, 2014), Cluj-Napoca (2015), București (2016), Iași (2017), Sibiu (2018), Craiova (2019), iar acum Timișoara (2023).
Tinerii maramureșeni și sătmăreni au realizat un spectacol ad-hoc, horind, dansând, ori pe unde au avut ocazia să se deplaseze în Timișoara. Astfel, s-au transformat în adevărați ambasadori ai regiunii Maramureș și ai Eparhiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului. În imagini se pot vedea doi dintre tineri, Paul și Laura, care poartă steagul Revoluției din Decembrie, 1989 după Procesiunea Prieteniei și finalul ei la Opera și în fața Catedralei Mitropolitane din Timișoara. „Moment de inspirație și revelație al Mitropolitului Ioan al Banatului care le-a făcut acest dar la doi copii frumoși și credincioși din Maramureș!”, arată, astfel, reprezentanții Episcopiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului. „Un moment impresionant, cutremurător și salvator pentru Țară, Neam și Biserică”, așa cum l-a descris Episcopia, pe bună dreptate, a fost cel în care tinerii din Maramureș și Satu Mare au interpretat „O Măicuță Sfântă” în interpretarea tinerilor din Maramureș și Satu Mare la Catedrala Mitropolitană „Sfinții Trei Ierarhi”. Totodată, Părintele arhidiacon Vlad Verdeș, Inspector cu catehizarea tineretului, a făcut elogiul participării delegației tinerilor ortodocși ai Maramureșului și Sătmarului la ITO 2023, Timișoara, neuitând de unde a plecat totul! Din familia creștină și Biserica Străbună! Și… din Baia Mare, dacă putem adăuga. „Să fiți binecuvântați copii lui Dumnezeu și fiii Maicii Domnului!”, este mesajul Episcopiei Ortodoxe.
C.Ț.






















