Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 1 oră în urmă
Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 4 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 6 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 6 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 7 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 8 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 9 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 9 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 9 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 9 ore în urmă
Criză acută de sânge: Angajații Spitalului Județean Baia Mare au devenit un dublu sprijin pentru pacienți, prin donare; Salvează vieți, de două ori
Criză acută de sânge: Angajații Spitalului Județean Baia Mare au devenit un dublu sprijin pentru pacienți, prin donare; Salvează vieți, de două ori
Angajații celei mai mari unități sanitare din Maramureș au ales puterea exemplului, pentru a veni în sprijinul pacienților care tânjesc pentru o picătură de sănătate, totodată, dorind, prin acest gest, să-i determine și pe ceilalți cetățeni eligibili să întindă o mână de ajutor.
Ei înțeleg cel mai bine cât de important este stocul de sânge necesar pentru a salva vieți. Mai ales că nevoia de sânge este foarte mare, multe instituții medicale din județul Maramureș întâmpinând dificultăți reale în asigurarea necesarului pentru transfuzii, realitate cruntă de ani buni.
„Sângele salvează vieți și de aceea, în semn de solidaritate și consecvenți misiunii de a salva vieți , angajații din Spitalul Județean de Urgență Baia Mare au răspuns zilele acestea unui nou apel al Centrului de Transfuzii Maramureș și s-au oferit să doneze sânge. Unii dintre ei sunt deja donatori fideli și participă, de fiecare dată când devin eligibili, la acțiunile de donare. Vă mulțumim pentru nobilul dumneavoastră gest, în numele bolnavilor ce vor beneficia de donarea de sânge!”, arată managerul Spitalului Județean Baia Mare, Alexandru George Oros.
„Donează sânge, salvează vieți! Pentru că înțeleg cel mai bine că numărul scăzut al donatorilor de sânge nu acoperă solicitările zilnice de componente sanguine, angajații Spitalului Județean de Urgență ,,Dr. Constantin Opriș” Baia Mare au donat sânge pentru pacienți! Mulțumim colegilor care s-a mobilizat și au donat, contribuind și într-un alt mod responsabil la salvarea de vieți omenești! Felicitări!”, arată și Daniela Veber, directorul Centrului de Transfuzii Maramureș.
C.Ț.






















