Dublă avertizare în Maramureș: Cod galben de furtuni și risc de viituri pe Vișeu, Iza și Lăpuș - 2 ore în urmă
Podul peste râul Lăpuș, de la Rogoz, trebuie reconstruit. Până atunci se pregătește o variantă provizorie - 3 ore în urmă
În apropierea Vârfului Pop Ivan din Munții Maramureșului a fost sfințit „Refugiul Speranței” - 5 ore în urmă
Centrul multifuncțional al Memorialului Victimelor Comunismului se deschide sâmbătă la Sighetu Marmației - 6 ore în urmă
Jazzul iese în stradă la Baia Mare: două seri de concerte gratuite în Piața Libertății - 6 ore în urmă
Fără vechime pentru cinci dintre posturi. Spitalul „Dr. Nicolae Rușdea” din Baia Mare face angajări - 6 ore în urmă
Groșii Țibleșului va găzdui a XIX-a ediție a evenimentului„Tradiții și obiceiuri de la poalele Țibleșului” - 6 ore în urmă
Echipa Nordic Baia Mare, vicecampioană națională la baschet 3×3 U17 - 7 ore în urmă
„Toamna Folk” la Cetatea Fisculașului din Șișești. Florin Chilian, invitat special - 7 ore în urmă
Astăzi, Marian Ilea ar fi împlinit 67 de ani - 7 ore în urmă
Băimărenii Kumar Amrit și Alex Chira au obținut rezultate notabile la turneul de șah Arad Grand Prix Classic
Zilele trecute s-a desfășurat la Arad, în incinta Vechiului Cazinou, cea de-a patra etapă a Grand Prix România: Arad Grand Prix Classic. 423 de jucători din 28 de țări s-au confruntat, timp de 7 zile, pentru marele premiu.
Turneul de șah ajuns la ediția cu numărul 16, a bătut toate recordurile de prezență pentru turnee de acest gen din țară.
Competiția a reprezentat etapa a patra din cele șase din care este compusă și a avut la start 69 de mari maeștri și maeștri internaționali, dintr-un total de peste 420 de șahiști din 32 de țări.
Dintre jucătorii băimăreni care au participat la această etapă s-au evidențiat doi sportivi – Kumar Amrit, elev la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Baia Mare, legitimat la ACS La Bunicu Baia Mare, și Chira Alex, elev la Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” Baia Mare, legitimat la ACS Tinerii Lei Baia Mare, care prin eforturile depuse au reușit sa marcheze rezultate notabile.
Astfel, Kumar Amrit a adus la Baia Mare Cupa obținând locul 2 la categoria de Elo 1501-1600, cu 4,5 puncte și cu 88 puncte Elo creștere, iar Chira Alex a ocupat locul 5 la categoria de Elo 1201-1300, cu 3 puncte si a reușit să atingă la competiția de Blitz aproximativ 100 Elo creștere.
Felicitări celor doi sportivi pentru pricepere, antrenorilor pentru sufletul pus și părinților pentru susținere!














