Vișeu de Sus, repere istorice și atestări documentare - 13 minute în urmă
Știința Explorări, la al 12-lea eșec din campionat - 38 minute în urmă
Spaimă și multe întrebări pe Aeroportul Internațional Maramureș - 2 ore în urmă
Performanțe remarcabile pentru sportivii Academiei de Șah Maramureș la Campionatul Național Școlar „Elisabeta Polihroniade” - 2 ore în urmă
Echipa de robotică sigheteană Tech-X a strălucit la „Meet The Techs” Satu Mare: strategie, pasiune și rezultate remarcabile - 2 ore în urmă
Antrenorul Minaurului, Joao Florencio, după înfrângerea cu Bistrița: „Am avut prea multe jucătoare bune cu probleme medicale” - 3 ore în urmă
Întâmpinarea Domnului – tradiții creștine și obiceiuri populare - 3 ore în urmă
2 februarie 1952 – S-a născut poetul Mircea Petean - 3 ore în urmă
Avertizare importantă de la Salvamont – atenție sporită în Munții Gutâi! - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 2 februarie 2026 - 4 ore în urmă
Băimăreanul Patric Iluț, premiul I în cadrul primei ediții „Moldovian Rookie Fest”
În 22 iulie, în Chișinău s-a desfășurat prima ediție a evenimentului „Moldovian Rookie Fest”, care a renit tineri talentați din trei țări. Aceștia și-au arătat abilitățile și pasiunea pentru sporturile extreme.
Printre ei s-a regăsit și băimăreanul Patric lluț (14 ani), numit și ”The Flying Boy”, cunoscut deja pentru premiile obținute de-a lungul timpului.
A avut și de această o prestație foarte bună, reușind să se claseze pe locul I la categoria băieți.
Evenimentul a fost organizat de Federația Națională de Sporturi pe Role din Republica Moldova și Asociația Extrem Rivulus din România.
Felicitări și succes în continuare!
L.C.H.















