Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a ales astăzi noi ierarhi pentru Basarabia și diaspora - 29 minute în urmă
Hram sărbătorit la Biserica „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din cadrul ITPF Sighetu Marmației - 55 minute în urmă
Carina Dunca din Fărcașa: cofetăria, de la pasiune la brand local - 1 oră în urmă
100 de ani de la nașterea lui Octavian Paler, una dintre marile conștiințe ale culturii române - 2 ore în urmă
Baia Mare găzduiește cel de-al doilea spațiu cultural chinez din România - 4 ore în urmă
Liceul Teoretic „Pintea Viteazul” din Cavnic și-a sărbătorit profesorii care au format generații de elevi - 5 ore în urmă
Cod galben hidrologic în Maramureș și alte județe din nordul țării - 5 ore în urmă
Rotary Summer Camp în Maramureș: copii din județ și din țară au avut parte de o tabără reușită - 6 ore în urmă
Călătorie de peste 20 de ore cu trenul București – Baia Mare. Ce s-a întâmplat pe traseu - 6 ore în urmă
Secretele arhitecturii clasice, dezvăluite la Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației - 6 ore în urmă
A murit Viorel Bălin, fost președinte al Tribunalului Maramureș
Marți, 11 aprilie, Viorel Bălin, fost președinte al Tribunalului Maramureș, a trecut la cele veșnice la vârsta de 86 de ani.
Magistratul maramureșean s-a născut în satul Sârbi, comuna Fărcașa, și a absolvit Colegiul Național „Gheorghe Șincai” din Baia Mare, în anul 1953. După Facultatea de Drept din Cluj-Napoca, absolvită în 1957, a fost numit procuror stagiar la Judecătoria Șomcuta Mare. A activat în funcții juridice până în anul 2001, când a ieșit la pensie din calitatea de președinte al Tribunalului Maramureș.
Viorel Bălin a fost și un mare sportiv, unul dintre cei mai buni jucători de oină la nivel național. A practicat şi fotbalul în tinerețe.
În 1 decembrie 2001 a fost distins de președintele României cu Crucea Națională „Serviciu Credincios”, Clasa III-a. A fost „Cetățean de Onoare” al municipiului Baia Mare și comunei Fărcașa, „Maestru al Sportului”, autor al cărților „Oina pe plaiurile maramureșene”, „Din amintirile savuroase ale unui magistrat” și „File din istoria fotbalului băimărean”.
Înmormântarea va avea loc joi, 13 aprilie, de la ora 12.00, la capela cimitirului de pe Dealul Florilor.
Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească! Condoleanțe familiei!















