Joc în sat de Sfânta Maria: sărbătoare și tradiție la Șișești - 1 oră în urmă
„Dorul pâinii de acasă”: Trei zile de tradiții, meșteșuguri și gastronomie la Muzeul Satului Baia Mare - 1 oră în urmă
Ziua Națională a Maramureșului, sărbătorită pe 15 august la Mănăstirea Rohia și în centrul orașului Târgu Lăpuș - 1 oră în urmă
Performanță în fotbalul maramureșean: Portarul Radu Ardelean din Sarasău, recrutat la FCSB - 2 ore în urmă
Șapte spitale din Maramureș vor putea organiza concursuri pentru ocuparea a 144 de posturi vacante - 2 ore în urmă
Atelierul de Vară pentru Adulți continuă la Colonia Pictorilor din Baia Mare și în luna august - 3 ore în urmă
33 de jandarmi maramureșeni au jurat credință patriei în cadrul ceremoniei de înaintare în grad - 4 ore în urmă
Doliu la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu”. S-a stins Ioan Micle, fost administrator al instituției - 4 ore în urmă
Măsuri de protecție împotriva caniculei: Mai multe puncte de hidratare au fost amplasate în Baia Mare - 4 ore în urmă
Problemele unei zone în dezvoltare din Groși, analizate împreună cu locuitorii - 4 ore în urmă
Oaspeți micuți la Muzeul Satului Baia Mare!
Oaspeți micuți la Muzeul Satului Baia Mare!
Copilașii de la Școala Gimnazială Agrieș, județul Bistrița-Năsăud, însoțiți de domnișoara învățătoare Floare Pop, au ajuns în Maramureș și au trecut pragul muzeului nostru, aducând cu ei soare, entuziasm și multă voie bună.
„Colega noastră muzeograf, Gabriela Filip, i-a ghidat prin sălile de expoziție ale Clădirii Pavilionare și în Muzeul Satului, cei mici fiind încântați să descopere căsuțele din satele de odinioară, uneltele folosite la câmp și în gospodărie, dar și obiectele folosite de către femei la confecționarea hainelor de lucru și de sărbătoare.
Desigur, și întâlnirea cu animăluțele prietenoase din muzeul nostru s-a dovedit a fi fascinantă pentru micii vizitatori Înainte de a porni din nou la drum, școlăreii au avut parte de o „întâlnire” cu Zâna Toamnă, pe care au „gătit-o” cu veșminte care mai de care mai frumoase, dovedindu-și creativitatea și imaginația. Noi le mulțumim pentru vizită, sperăm că le-a făcut plăcere să descopere o parte din frumusețea Maramureșului și îi așteptăm cu mare drag să revină la noi și cu alte ocazii”, arată reprezentanții Muzeului de Etnografie și Artă Populară Maramureș.
C.Ț.














