Colonelul Balaș Sergiu de la ISU Maramureș a trecut în rezervă după o carieră dedicată siguranței comunității - 59 minute în urmă
Trofeul Maramureșului Royal Alpin 2026 aduce patru zile de off-road spectaculos la Cavnic - 1 oră în urmă
Concursul județean „Primăvara în imagini” a adus rezultate deosebite pentru două eleve din Cicârlău - 2 ore în urmă
Izvorul cu două nume din comuna Fărcașa, readus la viață; Apa este potabilă, iar zona va fi amenajată pentru localnici - 2 ore în urmă
Experiență de formare internațională în Croația pentru trei cadre didactice din Seini - 3 ore în urmă
Lansarea volumului de poezie „Atemporal/ Zeitlos”, semnat de Alexandru Sabou, a reunit scriitori, oameni de cultură și elevi la Biblioteca Județeană din Baia Mare - 4 ore în urmă
Începe modernizarea drumului dintre Ocna Șugatag și Ferești - 4 ore în urmă
Șoferi și pietoni din Baia Mare, informați privind riscurile consumului de substanțe psihoactive - 5 ore în urmă
Atenționare pentru cei care merg la mare: bacterie periculoasă în apă. Ce trebuie să știi înainte de vacanță - 5 ore în urmă
Programul „Școala Mamei” continuă în Baia Mare: cursuri dedicate sarcinii și de puericultură la Spitalul Județean de Urgență și la Policlinica nr. 2 - 5 ore în urmă
Ele trebuie acum protejate: Sfaturi date maramureșenilor de specialiști pentru a-și ajuta animalele iubite de companie, să le fie bine pe caniculă!
Ele trebuie acum protejate: Sfaturi date maramureșenilor de specialiști pentru a-și ajuta animalele iubite de companie, să le fie bine pe caniculă!
Foarte mulți avem prieteni necuvântători și ne tot gândim ce ar trebui să facem pentru a le ridica micilor membri ai familiilor noastre gradul de confort. Am apelat la prietenul nostru Andrei Licinius Chiș din cadrul Asociației Fight For Animals Baia Mare, pentru a ne împărtăși câteva sfaturi de urmat în astfel de situații.
Andrei Liciunis Chiș recomandă posesorilor de câini care stau la apartament să fie lăsați cu ventilație, aer condiționat, mai ales dacă stau la etajele superioare. Exclus ferestre deschise nesupravegheate, pentru că există riscul să vadă o pasăre si să sară de la etaj după ea. Acest sfat este valabil și în cazul celor care dețin pisici. Aceste măsuri sunt foarte importante.
Andrei ne spune că este necesară asigurarea de apă proaspătă la discreție, este de evitat ieșirile între orele 12.00-18.00. „Atenție mare unde sunt plimbați ,să fie umbră și de evitat cât mai mult mersul pe asfalt, mai ales dacă este foare fierbinte. Atenție, pot apărea leziuni pe pernițe. Proprietarii să ducă cu ei apă și bol, pe lângă pungulița pentru fecale, pe care mulți o „uită”. Cei ținuți în curți și din pacăte multi pe lanț: să fie puși la loc cu multă umbră, de evitat să stea pe betoane pe care bat razele de soare, apă proaspătă la discreție, chiar mai multe boluri în caz că le varsă. Ideal ar fi să îi lase liberi să își caute ei locuri răcoroase în curte”, arată Andrei Licinius Chiș.
Pisicile din apartament trebuie să aibă ventilație, atenție și aici să nu lase ferestrele deschise și cei care doresc să lase rabat, neapărat să își monteze sistem de protecție. Au fost multe cazuri în care și-au găsit pisicile moarte, efectiv spânzurate în deschiderea rabatabilă de la fereastră, au sărit în deschidere și au rămas blocate prin asfixiere și apoi deces. Este nevoie de apă la discreție. Cele din curte își găsesc ele loc răcoros, dar este necesară apă în cât mai multe locuri, în cât mai multe boluri. Ca o paranteză puteți să fixați gratii separatoare de plasa de țânțari pentru siguranță.
Este de evitat tunsul foarte scurt la câini. Deși unii cred că se „răcoresc”, de fapt animalul se încălzește și mai repede, având blana tăiată scurt. Rolul blănii este protectțe de frig iarna, protecșie de razele solare puternice vara.
„În cazul în care un câine a stat prea mult în soare,a alergat și respiră greoi, e în șoc termic, se recomndă împachetarea în prosoape ude cu apă rece, frecție e cu alcool sanitar pe pernițe și pavilioane (sunt locurile pe unde animalul își reglează temperatură), respectiv un ventilator pus înspre animal. Este interzis dușul cu apă rece! Temperatura se scade treptat, schimbând des prosoapele udate cu apă rece. Dacă temperatura nu scade la 39.0 – 39,5 grade, nici după împachetarea cu prosoape, trebuie dus la cabinet veterinar, unde i se administrează perfuzii iv. Atenție deosebită la animăluțele luaye în mașină. Aerul condiționat este obligatoriu și este interzis chiar 5-10 minute lăsat în mașină, chiar dacă e mai la umbră, cu geamurile închise, fără aer pornit. De preferat ar fi să fie lăsați acasă, dacă nu este urgentă deplasarea cu masina”, arată Andrei Licinius Chiș de la Fight For Animals Baia Mare.
C.Ț.















