Investiție în siguranța comunității: Baia Sprie atrage fonduri europene alături de parteneri din Ucraina pentru creșterea rezilienței în fața schimbărilor climatice - 34 minute în urmă
Mari vedete ale fotbalului care au ratat calificarea la Cupa Mondială din 2026 - 47 minute în urmă
„O zi memorabilă”, spune scriitorul Mircea Cărtărescu - 3 ore în urmă
Incursiune în tainele arhitecturii istorice la Muzeul de Istorie și Arheologie din Sighetu Marmației - 4 ore în urmă
Autoritățile din Maramureș și organizațiile sociale au marcat Ziua Mondială a Refugiatului - 5 ore în urmă
Întâlnire cu autoarea Andreea Ionescu-Berechet la Cărturești Baia Mare - 5 ore în urmă
Din pasiune spre o mică afacere: Povestea Andreei Dunca din Fărcașa și creșterea găinilor de rasă - 6 ore în urmă
Ziua Drapelului Național va fi marcată și în Baia Mare - 6 ore în urmă
Clubul de dans sportiv „Shall We Dance” Baia Mare a încheiat sezonul competițional cu succes: Perechea Luca Aluaș-Hannah Gomboș a urcat pe podiumul internațional, în Austria - 6 ore în urmă
„Hai la roate că se poate”: Serbare câmpenească organizată la Preluca Nouă - 6 ore în urmă
”Zâmbete în Prier” – 20 de ani de umor la Vișeu de Sus
Sâmbătă, 30 aprilie, cei mai mari umoriști din România și Republica Moldova își dau întâlnire la Vișeu de Sus pentru a sărbători 20 de ani de ”Zâmbete în Prier”.
Evenimentul, organizat de Centrul Cultural-Social Vișeu de Sus cu sprijinul Primăriei și al Consiliului Local, va începe la ora 11.00, în Sala de Ședințe a Primăriei, cu lansarea volumului aniversar ”Zâmbete în Prier. 20 de ani de umor la Vișeu de Sus”, apărut la editura Grinta din Cluj-Napoca. Va urma festivitatea de premiere a concursurilor de epigramă, parodie, gazel și volume de umor, apoi publicul se va putea bucura de un recital de epigrame oferit de laureații festivalului și epigramiștii invitați.
Președintele Uniunii Epigramiștilor din România, dl. George Corbu, și președintele Uniunii Epigramiștilor din Republica Moldova, dl. Ion Diviza, vor fi prezenți și au transmis deja câteva gânduri despre festival.
”Uniunea Epigramiștilor din România a luat, din primul moment, act de ceea ce avea să se confirme de-a lungul celor douăzeci de ani de rodnică și neîntreruptă manifestare culturală: apariția la început de primăvară, a unui nou mădular al acesteia și, concomitent, a Festivalului de Satiră și Umor „Zâmbete în Prier” – instituții emblematice pentru Vișeu de Sus, unul dintre nenumăratele colțuri de Rai ale Grădinii Maicii Domnului. Anul 2022 încheie, așadar, cel de al doilea deceniu de umor epigramatic vișeuan, marcând intrarea, fără ezitare, în al treilea, care, nu mă îndoiesc, va fi la fel de glorios” – George Corbu, Președintele Uniunii Epigramiștilor din România
„Festivalul Național de Satiră și Umor „Zâmbete în Prier” organizat de Centrul Cultural Vișeul de Sus, împreună cu Cenaclul de Satiră și Umor „Pupăza” este, cu certitudine, una dintre cele mai îndrăgite întruniri ale confraților umoriști. În primul rând, pentru atmosfera relaxată și relaxantă a acestui eveniment cultural-artistic. Apoi pentru exotismul lui – festivitatea de premiere, cu trofeele (sub formă de pupăză), revista „Colac peste pupăză”, colacii și tradiționalul „lapte de pupăză”, de 60 grade. Și concursurile organizate de maramureșeni sunt exemplare. Pe lângă „eterna epigramă”, ei și-au propus să valorifice și la fel de eterna parodie (au nu e Lucian Perța parodistul de frunte al literelor românești?!), dar și gazelul, gen care nu mai este practicat nicăieri în altă parte). Iar la secțiunea „Cartea de umor” sunt menționate, diferențiat, toate speciile umoristice precum și antologiile de gen. Premiile vin cu nemiluita, generozitatea organizatorilor nu are margini…” – Ion Diviza, Președintele Uniunii Epigramiștilor din Republica Moldova
Organizatorii invită toți iubitorii de umor de bună calitate, în ultima zi de prier, la Vișeu de Sus!

















