Prognoza meteo Maramureș, joi 25 iunie 2026 - 12 minute în urmă
Propunerea S.O.S. România privind Unirea cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților - 13 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu la Penitenciarul Baia Mare - 13 ore în urmă
Concert Adi Istrate în Piața Cetății din Baia Mare - 14 ore în urmă
Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 14 ore în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 14 ore în urmă
Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 14 ore în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 15 ore în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 15 ore în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 16 ore în urmă
172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române; Mesajul transmis IJJ Maramureș cu acest prilej
Azi, 3 aprilie, se împlinesc 172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române.
Cu acest prilej, inspector şef al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) „Pintea Viteazul ” Maramureş, Colonel Petru Marcel Florișteanu, transmite un mesaj:
Aniversarea a 172 de ani de când Jandarmeria a luat ființă, îmi oferă prilejul de a rememora momente istorice, dar și de a aduce în atenția tuturor dăruirea de care dau dovadă ”Jandarmii”.
Jandarmeria Română a parcurs un traseu sinuos, marcat de multe dificultăți, dar și de numeroase împliniri al cărei rol este din ce în ce mai bine adaptat cerințelor societății actuale de siguranță publică, echilibru, normalitate și respect pentru cetățean.
Prin munca și profesionalismul dovedit zi de zi, jandarmii au câștigat încrederea oamenilor și nu este o surpriză pentru nimeni, ne aflăm pe primele locuri în simpatia populației, în încrederea pe care o acordă cetățenii instituțiilor statului.
De fiecare dată, jandarmii probează curajul și devotamentul, făcând dovada capacității de intervenție și a profesionalismului la cel mai înalt nivel. Efortul și rezultatele muncii noastre sunt prețuite de societate și cetățeni. Să dovedim și pe viitor aceeași seriozitate și profesionalism în tot ceea ce facem, pentru a păstra și pe mai departe respectul câștigat.
Tuturor jandarmilor le transmit respectul, stima și aprecierea mea personală, pe care le binemeritați, pentru ceea ce faceți zilnic în folosul și pentru siguranța cetățenilor.
Cu acest prilej, vă doresc sănătate, satisfacții și reușite în frumoasa noastră profesie!
La mulți ani!
Dumnezeu să binecuvânteze Jandarmeria Română!






