Știința Explorări, înfrângere în trei seturi în fața campioanei - 4 ore în urmă
Locul 3 pentru echipa U13 de la Academia „Emeric Dembroschi” la Cupa Someșul - 5 ore în urmă
Cinci clasări pe podium pentru Fabrica de Campioni la etapa zonală de atletism - 6 ore în urmă
Yuliya Dumanska, despre partida cu Thuringer: „A fost un meci super greu, atât fizic, cât și psihic” - 7 ore în urmă
Concert Lupii lui Calancea în Baia Mare - 9 ore în urmă
Șase cadre didactice din Maramureș au participat la o mobilitate de formare în cadrul programului Erasmus+, în Italia - 9 ore în urmă
Acțiuni de informare și prevenire a cancerului în rândul seniorilor băimăreni - 10 ore în urmă
La Seini a avut loc Sesiunea Județeană de Studii și Comunicări Științifice a Profesorilor de Geografie, reunind cadre didactice din Maramureș și Satu Mare - 12 ore în urmă
Doi „zimbri” în lotul României pentru meciul cu Germania - 13 ore în urmă
Ploaie de goluri în amicalul CS Minaur – Academica Recea - 14 ore în urmă
Liceul Teoretic „Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus găzduiește Olimpiada Națională de Limba și Literatura Germană Maternă
Liceul Teoretic „Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus are onoarea de a organiza și găzdui Olimpiada Națională de Limba și Literatura Germană Maternă.
Parteneri în acest demers sunt Ministerul Educației Naționale, Inspectoratul Școlar Județean Maramureș, Consiliul Judeţean Maramureș, Primăria și Consiliul Local Vișeu de Sus, precum și Forumul Democrat German Vișeu de Sus.
Olimpiada se desfăşoară în perioada 18 – 22 aprilie. La aceasta participă 96 de elevi (clasele VII-XII), din cele 16 județe unde se studiază limba germană ca limbă maternă.
„Pe perioada șederii în orașul nostru, elevii și profesorii vor avea posibilitatea de a descoperi cultura și civilizația locală prin diverse activități oferite de către organizatori.
Este o mare bucurie pentru noi că această competiție se desfășoară anul acesta în orașul nostru, un spațiu al toleranței, al diversității etnice și al multiculturalității” – informează Monica Maria Grad, profesor de limba și literatura română la Liceul Teoretic „Bogdan- Vodă” Vișeu de Sus.

















2 Comentarii în această postare
Mihai
Eu cred ca ar trebui făcute niște reforme, să arate a Liceu ,căci fațada clădiri spune tot.
RITTA
unde se pot vedea rezultatele?