Trei tineri interpreți vor reprezenta Maramureșul la Festivalul Național Concurs „Din Comoara Satului” - 2 ore în urmă
Să o susținem pe Ioana Cucu! Fetița din Rohia este în semifinala castingului pentru filmul „Olguța” - 4 ore în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Ieudișor - 4 ore în urmă
Urs semnalat pe Valea Usturoiului din Baia Mare - 5 ore în urmă
Paul Ciuci, vocea inconfundabilă a trupei Compact, împlinește astăzi 70 de ani - 8 ore în urmă
Pilotul român Adrian Rus și-a pierdut viața într-un accident tragic pe circuitul de la Brno - 8 ore în urmă
„Nunta de Aur”: Cuplurile din Tăuții-Măgherăuș care împlinesc 50 de ani de căsnicie vor fi sărbătorite - 9 ore în urmă
Ansamblul de Dansuri Populare „Vasile Lucaciu” din Șișești își reia activitatea - 9 ore în urmă
Lacul Țuli din Târgu Lăpuș găzduiește cea de-a IV-a ediție a evenimentului „O zi pe lac” - 10 ore în urmă
Mănăstirea Dragomirești se pregătește de hram - 10 ore în urmă
Bucurie pentru preșcolari și elevi: Începe vacanța de iarnă
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunţat zilele trecute că şcolile au posibilitatea de a decide dacă fac sau nu cursuri pe 23 decembrie. Decizia aparţine conducerii unităţii, iar cursurile în format fizic pot fi înlocuite cu o temă de vacanţă sau cu întâlniri informale, potrivit digi24.ro.
„Dată fiind configuraţia acestui an şcolar şi provocările pe care acesta le-a adus pentru copii şi cadre didactice, Ministerul Educaţiei a decis să ofere posibilitatea unităţilor şcolare să adapteze modul în care se va organiza ziua de 23 decembrie, din punct de vedere didactic. Astfel, fiecare director de şcoală va putea hotărî, după consultarea cadrelor didactice, dacă pe 23 decembrie elevii vor desfăşura cursuri cu prezenţă fizică sau dacă activităţile pot fi adaptate astfel încât să răspundă aşteptărilor în contextul particular al sărbătorilor, în care activităţile de învăţare să se poată organiza de manieră nonformală şi informală, eventual printr-un proiect pe o temă care să implice întreaga familie şi care să fie prezentat ulterior colegilor, după vacanţa de sărbători”, a transmis, vineri, ministrul Educaţiei.
Sorin Cîmpeanu afirmă că decizia a fost luată pentru a veni în întâmpinarea dorinţelor copiilor, dar şi pentru a întări pocesul de descentralizare.
„Decizia a fost luată pentru a veni în întâmpinarea dorinţei copiilor şi părinţilor de a dedica această zi pregătirilor pentru Ajunul Crăciunului, cât şi în spiritul descentralizării promovate în acest an de Ministerul Educaţiei, astfel încât unităţile de învăţământ să poată adapta mai eficient activităţile lor aşteptărilor şi nevoilor societăţii”, a mai transmis ministrul Educaţiei.
Potrivit structurii anului şcolar, ziua de 23 decembrie este ultima zi de şcoală înainte de vacanţa de sărbători.















