Mirosul de sărbătoare a pătruns la Centrul Luchian din Baia Mare, în cadrul atelierului de ornat turtă dulce - 10 minute în urmă
Concertul caritabil de colinde și muzică clasică „Poveste de iarnă” va avea loc la Biserica Greco-Catolică „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 31 minute în urmă
Performanță pentru România la karting, la Rotax Max Challenge Grand Finals - 1 oră în urmă
„Elev informat” – o campanie despre drepturi, responsabilitate și implicare civică în școli și licee - 2 ore în urmă
„Crăciun la Atelier” – expoziție cu vânzare de produse handmade, în Baia Mare - 3 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș–13 decembrie 2025 - 12 ore în urmă
Lăpușencele au lansat colinda „Sărbătorile ne-adună” - 14 ore în urmă
România, la UEFA eEURO 2025 - 15 ore în urmă
Sunteți invitați la spectacolul de teatru „Spărgătorul de nuci”! - 16 ore în urmă
Patrula Școlară s-a alăturat polițiștilor și în prag de sărbători - 16 ore în urmă
Aniversare: Prof. Pamfil Bilțiu împlinește 82 de ani; Este unul dintre cei mai cunoscuți culegători de folclor din Maramureș și nu numai
Astăzi, 14 iulie, prof. Pamfil Bilțiu împlinește 82 de ani. Este unul dintre cei mai cunoscuți și mai apreciați folclorişti, etnologi și culegători de folclor din Maramureș și, fără îndoială, și din țară.
„Pe domnul Pamfil Bilțiu l-am citat pe pagina noastră de facebook de nenumărate ori. Așa cum citat a fost într-o sumedenie de lucrări care au avut ca obiect de cercetare felurite teme de etnologie. Azi e ziua dumnealui și îi musai să îi facem o urare.
Și-a dedicat toată viața și munca folclorului maramureșean, cercetării și culegerii pe teren și a publicat un număr impresionant de volume, care sunt rezultatul acestei munci asidue, rodul unei pasiuni și vocații pe care nu le-a trădat niciodată.
A fost profesor, jurnalist și a lucrat multă vreme în domeniul cultural, pensionându-se din funcția de inspector cultural la Directia Județeană pentru Cultură Maramureș.
Colaborator apropiat al instituției noastre, a publicat la Editura Ethnologica a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Liviu Borlan” Maramureș peste 10 titluri, dintre care amintim aici: Folclor din Țara Maramureșului (2 volume), Folclor din Țara Chioarului (2 volume), Folclor din Județul Maramureș (3 volume), Calendarul Popular (2 volume). Acestor lucrări li se alătură numeroasele articole publicate în revista noastră, Memoria Ethnologica (sunt extrem de puține numerele revistei, cu o lungă existență, la care să nu își fi adus contribuția cu un material). La mulți ani, domnule profesor!” transmit reprezentanții CJCPCT „Liviu Borlan” Maramureş.











