Tradiție și incluziune la evenimentul „Cu IA pe bicicletă”, ediția a VI-a - 3 ore în urmă
Festivalul „Pintea Viteazul” revine. Ediţia 2026 se va desfăşura la Popasul Vânătorului din comuna Cerneşti - 4 ore în urmă
Clubul Tinerii Lei Baia Mare, rezultate frumoase la „Cupa Ep. Al. Rusu” - 4 ore în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Borșa IV - 4 ore în urmă
Crosul montan „Traversare Igniș”, ediția a XVII-a: sport, rezistență și atmosferă de comunitate pe traseele Maramureșului - 5 ore în urmă
PS Părinte Iustin împlinește mâine 65 de ani; Slujbă arhierească la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 5 ore în urmă
O viață între închisoare și catedră: destinul unei profesoare din Maramureș - 5 ore în urmă
Dr. Teodor Ardelean lansează și la Sighetu Marmației volumul „Magnum Diarium Academicum Septentrionis” - 5 ore în urmă
Evenimentul „Cu IA pe bicicletă” a adus culoare și tradiție pe străzile din Baia Mare - 6 ore în urmă
22 iunie 2002, s-a stins din viață interpretul maramureșean Ion Petreuș - 6 ore în urmă
Accident în Baia Mare: O femeie și fetița ei de doi ani în cărucior, lovite pe trecerea de pietoni în zona Buclă. Au ajuns la spital (FOTO)
Un accident de circulație a avut loc în dimineața zilei de miercuri, 7 iulie, în jurul orei 10.00, în zona Buclă din Baia Mare.
O femeie și fetița ei în vârstă de aproximativ doi ani care se afla în cărucior au fost acroșate de un autoturism.
Șoferița unui autoturism BMW nu a frânat la timp în momentul în care femeia traversa bulevardul Independenței, împingând căruciorul.
La fața locului a sosit de urgență un echipaj SMURD. Acesta a transportat-o pe femeie și bebelușul ei la Spitalul Județean Baia Mare, pentru investigații suplimentare.
La prima vedere nu vorbim despre leziuni grave, însă nu putem să nu ne întrebăm ce se întâmplă în ultima vreme, întrucât, până la începutul lunii iulie, se constata o scădere a numărului de accidente rutiere, Acum acestea se produc pe bandă rulantă. Vom reveni cu amănunte!
„Azi, 07 iulie, în jurul orei 10.00, polițiștii din Baia Mare au intervenit la un accident rutier produs pe Bulevardul Independenței din municipiu. La fața locului polițiștii au constatat faptul că un autoturism condus de către o tânără de 20 de ani din Baia Mare, la intersecția cu strada Gheorghe Marinescu, pe trecerea pentru pietoni semnalizată și marcată corespunzător, accidentează o minoră de 2 ani aflată în traversarea străzii împreună cu mama ei, o femeie de 37 de ani. Minora a fost transportată la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. Mama minorei și conducătoarea auto au fost testate cu aparatul etilotest rezultatul fiind zero în ambele cazuri. Cercetările continuă sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, arată Ionela Cozma, purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureș.
C.Ț., L.C.H.















