De ce tot mai multe țări aleg taxele mai mici - 24 minute în urmă
Carlos Alcaraz îl învinge pe Novak Djokovic și câștigă primul titlu la Australian Open - 32 minute în urmă
Lucrare pastorală, culturală și filantropică: Bilanțul Episcopiei Maramureșului și Sătmarului pe anul 2025 - 44 minute în urmă
Solidaritate prin artă la Târgu Lăpuș: Ateliere caritabile de confecționat mărțișoare pentru sprijinirea unui copil cu sindrom Down - 1 oră în urmă
Băimărenii cu dizabilități vor primi compensații de până la 500 de lei pentru plata impozitelor - 2 ore în urmă
Cărți, emoție și recunoaștere la o întâlnire de suflet a Cenaclului Scriitorilor Maramureș - 4 ore în urmă
Cursuri gratuite pentru tinerii din Asuaju de Sus, calificare și bani de buzunar - 5 ore în urmă
Pentru prima dată, comunitatea maghiară din Miercurea Ciuc își critică liderul în stradă - 6 ore în urmă
Ansamblul folcloric „Cununa Săsarului”, sărbătorit la aniversarea majoratului - 7 ore în urmă
Seara Jocurilor la Groși a adus comunitatea împreună într-o atmosferă de bucurie și prietenie - 7 ore în urmă
A fost hramul Mănăstirii Budești; PS Timotei: „Trebuie să devenim mai buni, să fim lumină pentru cei din jurul nostru” (FOTO)
Vineri, 21 mai, în ziua de prăznuire a Sfinților Mari Împărați Constantin și mama sa, Elena, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Budești, Protopopiatul Sighet, cu ocazia hramului lăcașului monahal.
Între părinții slujitori amintim pe Arhim. Dr. Macarie Motogna, exarhul mănăstirilor și starețul Mănăstirii „Sfânta Ana” Rohia, Pr. Vasile Aurel Pop, protopopul Sighetului, Pr. Prof. Conf. Univ. Dr. Ioan Bizău, de la Facultatea de Teologice Ortodoxă din Cluj-Napoca, Protos. Mihail Bud, starețul Mănăstirii Budești, Protos. Cleopa Sarca, starețul Mănăstirii Portărița, Ierom. Ilarion Felner, egumenul Schitului „Nașterea Domnului” Văleni, Pr. Dan Sidău, slujitor la Biserica „Sfinții Arhagheli Mihail și Gavriil” din Sighet, Pr. Adrian Bucșa, secretar al Protopopiatului Oaș, Pr. Ioan Ardelean, paroh în Desești, Pr. Nicolae Babiuc, paroh în Călinești, Arhid. Dumitru Botiș, inspector social eparhial, Arhid. Gherasim Nap, Ierod. Calinic de la Mănăstirea Rohia, alături de alți părinți slujitori din parohiile protopopiatului, dar și mai de departe.
Răspunsurile la strană au fost date de o parte a membrilor Grupului psaltic „Theologos” al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, condus de Arhid. Adrian Dobreanu.
Cuvântul de învățătură a fost rostit de Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, explicând într-un mod deosebit aspecte importante din viața Sfinților Împărați Constantin și Elena, făcând referire la vremurile pe care le trăim.
„Trebuie să devenim mai buni, să fim lumină pentru cei din jurul nostru luând exemplul sfinților pe care îi sărbătorim astăzi. Să ne păstrăm credința moștenită din moși-strămoși, dar să învățăm și din smerenia Împăratului Constantin cel Mare și a maicii sale, Împărăteasa Elena. Ei au avut un rol determinant în lume, aducând liniște și pace în imperiu”, a explicat Preasfinția Sa.
De asemenea, Pr. Ioan Bizău a precizat faptul că „Sfinții Împărați Constantin și Elena sunt părinții civilizației europene în proiecția ei creștină”.
La finalul slujbei, părintele stareț Mihail a mulțumit ierarhului pentru prezență în mijlocul obștii, pentru slujire și pentru cuvântul de folos rostit cu ocazia hramului, informează Arhid. Adrian Dobreanu, Responsabil comunicații media-online.


















