Marcel Iureș împlinește astăzi 75 de ani. O carieră de excepție în teatrul și filmul românesc - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 2 augusst 2026 - 2 ore în urmă
Andreea Ghițiu a lansat un proiect de suflet la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 13 ore în urmă
Portret de artist: Ioana Călăuz, poezia ca formă de libertate - 15 ore în urmă
Ovidiu Oanță, băimăreanul de cursă lungă devenit un reper al știrilor naționale - 15 ore în urmă
Seceta începe să lase robinetele fără apă în Maramureș - 15 ore în urmă
Nadia Comăneci a primit titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universității din Montreal - 16 ore în urmă
Mâine, recital de pricesne la Berința la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 16 ore în urmă
Să îl cunoaștem pe Andrei Coteț, un tânăr cu visuri mărețe în producția muzicală! - 16 ore în urmă
De astăzi, vinietele din Bulgaria sunt mai scumpe. Noile tarife pentru șoferi - 17 ore în urmă
”La umbra crucii Tale”: Expoziție de icoane pe sticlă și microrecital de pricesne la Casa de Cultură Vișeu de Sus
Icoana a fost și rămâne parte a spiritualității creștinilor, dar și parte a tradiției.
Casele maramureșenilor au fost, din vechime, împodobite cu icoane. În fața icoanei se înălțau rugile către Dumnezeu, la icoană se puneau cele mai frumoase ștergare și tot la icoană se păstrau crenguțele sfințite de Florii.
Aflându-ne în Postul Mare, în apropierea Floriilor, sunteți invitați la un eveniment în care tradiția și spiritualitatea se îmbină: ”La umbra crucii Tale” – expoziție de icoane pe sticlă și microrecital de pricesne.
Icoanele, pictate cu aproximativ un secol în urmă, fac parte din colecția personală a profesorului Aurel Ghilezan.
Evenimentul se va desfășura vineri, 23 aprilie, la ora 14.00, la Casa de Cultură Vișeu de Sus, cu respectarea măsurilor de prevenire a infectării cu coronavirus.






