Finanțare pentru Casa Memorială „Dr. Ioan Mihalyi de Apșa”, din Sighet - 18 minute în urmă
Tânăra Antonia Cosar din Baia Mare va susține o conferință online în domeniul matematicii, în cadrul proiectului național „Conferințele Excelenței. Întâlniri cu oameni și idei care inspiră” - 2 ore în urmă
Solidaritate și generozitate la Balul Caritabil pentru Casian - 2 ore în urmă
Minaur s-a calificat în Final Four-ul Cupei României - 2 ore în urmă
Propunerea de canonizare a monahului Nicolae (Steinhardt) de la Rohia, pe ordinea de zi a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului - 2 ore în urmă
Centrul de Colectare Selectivă din Baia Sprie devine funcțional din luna iunie - 3 ore în urmă
Ziua Europeană a Numărului de Urgență 112, marcată la Azilul de Noapte Baia Mare - 3 ore în urmă
Studenții și masteranzii înscriși în domeniul de Arte Plastice organizează o expoziție cu lucrările realizate în acest semestru - 4 ore în urmă
S-au stabilit grupele etapei regionale pentru campionatele de fotbal județene U19 și U17 - 5 ore în urmă
Bibliotecarii, la discuții despre planurile pe 2026 - 5 ore în urmă
Accident rutier cu victimă în Sighetu Marmației
Ieri, 29 martie, polițiștii din Sighetu Marmației au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe strada Bogdan Vodă din municipiu.
Un vehicul și un autoturism prezentau avarii. Conducătorii auto au fost identificați ca fiind un bărbat de 58 de ani, din Sighetu Marmației, respectiv o tânără de 25 de ani, din Vadu Izei. Aceștia au fost testați cu aparatul etilotest rezultatul fiind zero în ambele cauze.
Conducătorul auto prezenta escoriații faciale, însă a refuzat deplasarea la spital. Ulterior acesta s-a prezentat la Secția de Urgență a Spitalului Sighetu Marmației acuzând dureri în urma accidentului rutier, fiind transferat cu Ambulanța la Spitalul Județean Baia Mare.
Polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiuniii de vătămare corporală din culpă.















