3 elevi ai Liceului Internațional Baia Mare s-au calificat la etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Limba Engleză - 29 minute în urmă
Un motiv de mândrie pentru Maramureș și întreaga regiune nord-vest - 30 minute în urmă
Cinci hectare de teren afectate de un incendiu de vegetație la Suciu de Sus - 1 oră în urmă
Atenție la centralele termice din apartamente, legea prevede obligații clare și amenzi mari - 1 oră în urmă
Cum mai stăm cu șomajul în Maramureș - 1 oră în urmă
Cât de pregătit este Maramureșul pentru situații de criză? Datele ridică semne de întrebare - 1 oră în urmă
36 de ani de la Proclamația de la Timișoara, documentul care putea schimba România - 2 ore în urmă
Programul ierarhilor în a treia săptămână din Postul Mare - 3 ore în urmă
Primăvara a venit și la Cenaclul „Rivulus Dominarum”: momente cultural-artistice au avut loc la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Baia Mare - 3 ore în urmă
Caravana „Nord Universitar” ajunge în liceele din Maramureș și județele învecinate pentru a prezenta oferta CUNBM Baia Mare - 3 ore în urmă
În luna iulie, în urma controalelor, ITM Maramureș a dat amenzi în valoare de 411.000 lei
Conform programului cadru de acţiuni al Inspecţiei Muncii pentru anul 2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Maramureş a desfăşurat în cursul lunii iulie acţiuni specifice de control, pentru identificare şi combaterea muncii fără forme legale şi respectarea dispoziţiilor legale în domeniul relaţiilor de muncă.
Au fost controlaţi un număr de 175 de angajatori, fiind identificate un număr de 311 deficienţe pentru care au fost dispuse măsuri de remediere. Un număr de 47 de angajatori au fost sancţionaţi contravenţional, aplicându-se 79 de sancţiuni, din care, 45 de avertismente şi 34 de amenzi contravenţionale, în valoare totală de 411.000 lei.
În timpul controalelor, au fost identificaţi 15 angajatori care utilizau muncă fără forme legale, prin neîncheierea în formă scrisă a contractelor individuale de muncă sau transmiterea cu întârziere a acestor contracte în registru electronic de evidenţă a salariaţilor, pentru 19 persoane.
„Atragem atenţia tuturor angajatorilor indiferent de forma de proprietate că instituţia noastră şi pe viitor va desfăşura acţiuni de control specifice în domeniile sale de activitate şi recomandăm acestora respectarea legislaţiei în domeniul relaţiilor de muncă şi a sănătăţii şi securităţii în muncă, precum şi a normelor legislative emise de autorităţile competente prind prevenirea şi combaterea pandemiei”, precizează reprezentanții ITM Maramureș.















