Lecții de siguranță de la polițiști pentru cei mai mici participanți la trafic - 2 ore în urmă
Final de sezon pentru junioarele 3 de la CS Marta - 3 ore în urmă
Cum începea legenda Nadiei: cinci medalii la Europenele din 1975 - 3 ore în urmă
Încă o înfrângere pentru ACS Fotbal Feminin Baia Mare - 5 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a slujit în mijlocul credincioșilor Parohiei Ortodoxe Cătălina-Coltău - 5 ore în urmă
Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare, din nou pe podium! Elevii de gimnaziu au obținut premii la Concursul Interjudețean „Gramatica- știința vorbirii, Matematica- știința gândirii” - 6 ore în urmă
Parada Absolvenților 2026: absolvenții băimăreni sunt invitați să își aleagă artiștii favoriți în cadrul festivității - 6 ore în urmă
Amenzi de peste 15.000 de lei plus permise și certificate de înmatriculare reținute - 7 ore în urmă
Expoziția aniversară „Arta băimăreană 130 (1896-2026)” va fi vernisată la Muzeul Județean de Artă din Baia Mare - 8 ore în urmă
Echipa de fotbal feminin a Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” Baia Mare s-a calificat la etapa națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar - 10 ore în urmă
O altfel de intervenție de salvare: Pui de uliu, scos din ape de ranger. S-a întâmplat în Cheile Lăpușului. Explicațiile specialistului (VIDEO)
Situație neobișnuită în Cheile Lăpușului, județul Maramureș, zilele trecute. Rangerul Viorel Coroian a salvat de la moarte un pui de uliu, aproape de Buteasa Pod.
S-a întâmplat în zona Buteasa, după cum a descris chiar salvatorul micii păsări, speriate la început, dar fericită că a reușit să supraviețuiască.
„Este vorba despre un pui de uliu căzut în apă și am reușit să îl scot. Am verificar starea lui fizică, deci nu are aripile rupte, nici picioarele, nici plastic înghițit sau alte aspecte de acest gen, adică chestiuni care i-ar putea întrerupe starea sa de a-și procura hrană, deci este un pic de speriat, însă poate să zboare. E speriat, dar sper să fie ajutat cu hrana existentă”, a zis rangerul Viorel Coroian.
C.Ț.
Foto – deschidere, ilustrativă, public domain, animalzoo.ro
Uliu șorecar scos din apele Lăpușului
Pui de uliu salvat în timpul unei acțiuni de monitorizare a speciilor și habitatelor efectuate în Cheile Lăpușului. Puiul a fost găsit în apă de rangerul Viorel Coroian.
Gepostet von Cheile Lăpușului am Samstag, 11. Juli 2020
















1 Comentariu în această postare
Meleg Andrei
Numa” sanatate si mult respect pt d-l ranger!