„Săptămâna Verde” a adus un număr record de vizitatori la Muzeul Județean de Mineralogie din Baia Mare - 12 minute în urmă
Colectare de aparate electrice în Tăuții Măgherăuș - 1 oră în urmă
Gesturi de suflet din partea asistenților medicali comunitari pentru vârstnicii din Centrul „Rustic” Baia Sprie - 1 oră în urmă
Explorează Europa gratuit: ghid complet pentru tinerii de 18 ani - 2 ore în urmă
Maratonul Sănătății: în Baia Mare și Sighetu Marmației s-au derulat acțiuni de prevenire a diabetului - 2 ore în urmă
„Am dreptul la școală”: sprijin pentru copiii din Pirita la înscrierea în clasa pregătitoare - 2 ore în urmă
Sfânta Lumină va ajunge și în acest an în Episcopia Maramureşului şi Sătmarului - 3 ore în urmă
Cum să întreții corect un troler pentru o durată de viață mai lungă – 10 pași practici - 3 ore în urmă
Expoziție de Paște la Biblioteca Județeană - 3 ore în urmă
Moment de reculegere și rugăciune organizat de parohia greco-catolică din Sighet - 4 ore în urmă
Tineri maramureșeni implicați în mai multe furturi
Activităţile specifice de cercetare şi investigare efectuate de poliţiştii Secţiei 4 Poliţie Rurală Leordina au dus la identifcarea a doi tineri, de 21 de ani, bănuiţi de comiterea infracţiunii de furt.
Poliţiştii au stabilit că la începutul acestei săptămâni, respectiv luni, 20 aprilie, cei doi tineri ar fi pătruns prin efracţie într-un magazin alimentar din Poienile de sub Munte, de unde au sustras bunuri în valoare de aproximativ 2.000 de lei. De asemenea, în urma extinderii cercetărilor, poliţiştii au stabilit că unul dintre cei doi tineri ar fi pătruns în noaptea de 19 spre 20 aprilie într-o locuinţă din Poienile de sub Munte, de unde a furat două telefoane mobile, precum şi alte bunuri în valoare de aproximativ 5.000 de lei. Prejudiciile au fost recuperate aproape în totalitate. În continuare se desfăşoară verificări pentru stabilirea cu exactitate a întregii activităţi infracţionale a celor doi tineri.
Tot ieri, poliţiştii Secţiei 4 Poliţie Rurală Leordina au identificat un tânăr de 27 de ani, care în 15 aprilie a pătruns într-un atelier de tâmplărie de pe raza localităţii Bistra, de unde a sustras o maşină de înfiletat. Şi în acest caz poliţiştii au recuperat prejudiciul şi continuă cercetările sub aspectul comiterii infracţiunii de furt calificat.















