În Parcul Natural Munții Maramureșului continuă monitorizarea zonelor umede - 32 minute în urmă
Pe râul Sălaj, în Ulmeni, Ariniș și Sălsig au început lucrări de decolmatare - 59 minute în urmă
Atelier de joacă pentru toate vârstele la Filiala Traian a Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 1 oră în urmă
Tânărul Leu Fasolillo Luigi, pe podium la Festivalul de șah „Verdon- My Continental” desfășurat la Sibiu - 1 oră în urmă
Ziua salvatorilor de pe pârtiile de schi - 2 ore în urmă
Cursuri gratuite de competențe digitale în Fărcașa - 2 ore în urmă
Sănătate prin Mișcare – o invitație la drumeție - 3 ore în urmă
Restricție de circulație în zona Piața Libertății - 3 ore în urmă
Diana Iluț preia rolul de manager de destinație al OMD Maramureș - 4 ore în urmă
Eveniment pentru elevi, profesori și părinți, organizat de ISJ - 4 ore în urmă
Minor prins conducând un moped neînmatriculat
Ieri, 17 februarie, doi tineri au fost prinși conducând ilegal pe drumurile publice. Primul – sătmărean în vârstă de 14 ani – a fost oprit în trafic în jurul orei 15.00, pe DJ 109 în Seini, în timp ce conducea un moped. Vehiculul nu era înmatriculat sau înregistrat. Se fac cercetări pentru punere în circulaţie şi conducere pe drumurile publice a unui vehicul neînmatriculat și conducere pe drumurile publice a unui vehicul fără permis de conducere.
Cel de-al doilea tânăr, de 28 de ani, din Borșa, a fost depistat în trafic la ora 22.45, în timp ce conducea un autoturism pe strada Bogdan Vodă din oraş. Acesta avea 0,80 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost dus la spital unde i s-au prelevat mostre biologice de sânge. I s-a întocmit dosar penal pentru conducere a unui vehicul sub influența alcoolului.
Foto: arhivă















