Andrei Rațiu, desemnat „Tricolorul lunii noiembrie”, dar și al anului - 31 minute în urmă
Tentativă de mituire la proba practică pentru permisul de conducere - 44 minute în urmă
Eveniment emoționant la Satulung - 2 ore în urmă
Știința Explorări a obținut a doua victorie în campionat - 3 ore în urmă
Exproprieri pe malul stâng al Râului Săsar la Baia Mare - 3 ore în urmă
Enteromix — noul vaccin anticancer rusesc - 4 ore în urmă
Locul 2 pe națiuni și 45 de medalii câștigate – rezultat excelent pentru Clubul Sportiv Știința – Dragonul Baia Mare la „Jaguar Open Mureș, Taekwon-do ITF Transilvania Championship” - 4 ore în urmă
Traseul autobuzului lui Moș Crăciun în Baia Mare - 4 ore în urmă
Ioana Rus și Simion Țofei – noii primari în Șieu și Poienile de sub Munte - 5 ore în urmă
Serbarea copiilor și tinerilor din Parohia Dumbrăvița – tradiție, emoție și credință mărturisită prin colind - 5 ore în urmă
CFR Cluj va fi sponsorizată de acționari precum Tesla și BMW – Rolls-Royce
CFR Cluj urmează să oficializeze la finalul lunii ianuarie un contract de sponsorizare de peste 27.000.000 de euro pentru trei ani. În primul an, ”feroviarii” ar urma să primească 7 milioane de euro; în al doilea an, suma ar crește la 9 milioane de euro, iar în al treilea an de contract s-ar ajunge la 11 milioane de euro. E drept că ar trebui ca echipa CFR să meargă an de an în grupele unei competiții europene, dar în cazul performanțelor vor apărea și bonusuri care vor depăși sumele inițial stabilite în contract. Sponsorul pe care CFR a reușit să-l convingă se numește Electric Visionary Aircrafts (EVA). Compania cu cifra de afaceri de miliarde de euro se ocupă cu construcția și oferirea de servicii cu ajutorul unor drone, folosite pentru curierat, transportarea de organe în scopuri medicale și intervenții în caz de calamități. Printre acționari se numără Tesla și BMW Rolls-Royce.
Compania a fost înființată de Olivier Le Lann, fost director la Tesla, care este și în prezent CEO-ul companiei EVA. La finalul lunii, Olivier Le Lann este așteptat la Cluj Napoca, pentru a parafa colaborarea cu CFR. În contul sponsorizării ar urma ca și stadionul pe care joacă CFR să se numească EVA.
EVA a luat decizia de a deschide și o uzină în Cluj Napoca, După parafarea înțelegerii cu CFR Cluj, EVA vrea să construiască o linie din dronele pe care le promovează și cu care doresc să ofere servicii, inclusiv în România. Prin urmare, EVA urmează să ofere și locuri de muncă, pe plan local.















