AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 1 oră în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 2 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 2 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 2 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 3 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 3 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 3 ore în urmă
Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța intră în reabilitare - 4 ore în urmă
La Călinești va avea loc ediția a XI-a a Sărbătorii Rădăcinilor Străbune - 4 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar
Eduard Orha, elev la Școala Gimnazială „Avram Iancu” din Baia Mare, este un tânăr cu aspirații sportive înalte, acesta practicând karting de performanță la Palatul Copiilor din Baia Mare (dir. prof. Ion Iuga), sub îndrumarea prof. ing. Mircea Olar.
În vârstă de numai 8 ani, Eduard a ocupat locul al doilea în clasamentul național la karting școlar, aceasta fiind cea mai recentă realizare a lui. În acest context, elevul a fost distins, în cadrul festivității de încheiere a anului școlar, cu premiul de excelență pentru rezultatele deosebite obținute la competițiile de karting, dar și în semn de apreciere pentru pasiunea, perseverența și spiritul competitiv de care a dat dovadă în acest an școlar.
„Pentru un sportiv atât de mic, acest lucru este o mare realizare. Eduard este un copil extrem de talentat, dar și muncitor, iar pentru școala noastră este un motiv de mândrie. Dragul nostru Eduard, muncind, îndrăznind, viitorul îți aparține. Îți dorim mult succes, să ajungi campionul nostru de Formula 1!”, a transmis conducerea unității de învățământ.
Performanțele micului pilot au fost remarcate, de asemenea, de oficialitățile locale ale municipiului Baia Mare, acesta fiind premiat de curând cu Diploma de Apreciere în cadrul Primăriei. Astfel, tânărul Eduard Orha devine un exemplu de ambiție, talent și dorința de autodepășire, demonstrând că performanța se construiește prin muncă și implicare constantă.
Larisa Viragh















