Zimbrii au cucerit fortăreața militarilor cu un eseu la ultima fază de joc

Meci important pentu ambele formații în derby-ul Super Ligii la rugby, dintre CSA Steaua București și CSM Știința Baia Mare. Partida din Parcul sportiv Ghencea, contând pentru etapa a 9-a, avea ca miză clasarea pe prima treaptă a podiumului înainte de pauza de iarnă de peste 5 luni a campionatului.

CSA Steaua București – CSM Știința Baia Mare: 19-20 (3-10)

Zimbrii au făcut o primă repriză agreabilă și eficientă, chiar dacă gazdele au deschis scorul repede din lovitură liberă, profitând de o superioritate numerică temporară (3-0, min. 6). Băimărenii revin repede în joc, peste 10 minute, când Sikuea Taliuli face o cursă solitară și culcă balonul între buturi, eseul fiind  transformat de Gigi Manole (3-7, min. 16). Peste 15 minute Taniela Maravunawasawasa transformă o penalitate și se intră la vestiare la scorul 3-10, nu înainte ca același Taniela să rateze o lovitură de penalitate de la 48 de metri. Lucrurile se precipită după revenire, scorul devenind în doar 16 minute 9-13, după penalități transformate de Tudor Boldor (2) pentru Steaua și Gigi Manole. La acest scor Steaua profită de eliminarea lui Iulian Harțig și reușește un eseu transformat, trecând la conducere (16-13, min. 68). Apoi Florin Vlaicu majorează avantajul tot din lovitură de penalitate (19-13, min. 75) și zimbrilor le rămâne doar varianta unui eseu transformat pentru a câștiga. Asaltul la buturile militarilor dă roade la ultimă fază a meciului, David Feliuai reușind să culce central în terenul de țintă advers, transformarea, pentru Gigi Manole devenind o formalitate.

CSM Știința Baia Mare se instalează confortabil în fruntea clasamentului, cu 6 puncte avans față de Steaua și 11 față de Timișoara Saracens, ceea ce ne duce cu gândul la o semifinală jucată aproape 100% pe teren propriu. Urmează reluarea Cupei României

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Dorin Gigi Manole, 14.David Falesa Feliuai, 13.Jason Fareti Tomane, 12.Sione Fakaosilea, 11.Taliauli Sikuea, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 9.Helarius Axasman Kisting, 1.Constantin Pristaviță, 2.Alexandru Oancea, 3.Revazi Dugladze, 4.Marius Dănilă-cpt, 5.Dumani Siphosethu Mtya, 6.Florian Roșu, 7.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 8.Cristi Marian Chirică ● Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17.Iulian Harțig, 18.Laurențiu Nica, 19.Mihai Dico, 20.Alexandru Alexe, 21.Alexandru Țiglă, 22.Ionuț Botezatu, 23.Paul Popoaia ● Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu