Stupina Arnăuț – povestea unei afaceri de familie construite cu pasiune și răbdare - 48 minute în urmă
Părintele Bogdan Ciocotișan din Dumbrăvița marchează două decenii de slujire preoțească - 1 oră în urmă
Accelerează lucrările pe DJ 182B și se amenajează o traversare provizorie peste râul Lăpuș, între Cătălina și Mocira - 1 oră în urmă
Cod galben de furtuni în Maramureș - 7 ore în urmă
Proiectul „Primul ghiozdan” continuă și în anul școlar 2026–2027; Aproape 2.500 de elevi din Maramureș vor primi rechizite gratuite - 7 ore în urmă
Atelier cu miros de pâine și lecții de bunătate la Muzeul Satului Baia Mare - 7 ore în urmă
Pasajul subteran Semiluna din Baia Mare ar putea fi realizat mai devreme - 7 ore în urmă
Paul Boboc, traducătorul în limba engleză al „Jurnalului fericirii” de N. Steinhardt, în vizită la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare - 7 ore în urmă
Elevii de la Colegiul Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației, în gala Festivalului Internațional BOOVIE 2026 - 9 ore în urmă
Părintele Protosinghel Serafim Bilț va participa la Taina Sfântului Maslu de la Dobricu Lăpușului - 9 ore în urmă
”Stejarii”, la Summer Tour. Șase jucători de la CSM Știința Baia Mare sunt în lot
Naționala de rugby a României a plecat ieri la Santiago de Chile pentru primul meci din Summer Tour, turneu programat în America de Sud. Pe 5 iulie, ”stejarii” vor întâlni la Santiago de Chile echipa țării gazdă. Vor urma meciurile cu Uruguay, pe 12 iulie, la Montevideo, și cu Argentina XV, în 18 iulie, la San Isidro, lângă Buenos Aires.
În urma celor câteva zile de pregătire de la București, staff-ul tehnic a selecționat 32 de jucători care au făcut deplasarea. Căpitanul echipei este, în premieră, Cristi Boboc.
„Voi fi căpitan, este o nouă oportunitate pentru mine. O să profit de această șansă și o să încerc să îi ajut pe colegii mai tineri cât pot mai mult, cu experiența mea. În ceea ce privește meciurile, cei din Chile și Uruguay își vor face în aceste meciuri cu noi strategiile pentru partidele de calificare la Cupa Mondială pe care le vor avea ulterior. Acest turneu este o oportunitate pentru cei tineri. Toți am fost tineri și am primit șansa să jucăm. De aceea trebuie să dea și ei 100% și sunt sigur că o vor face”, a declarat Cristi Boboc, potrivit site-ului FRR.
În lotul ”stejarilor” pentru turneul din America de Sud se regăsesc și șase jucători de la CSM Știința Baia Mare. Este vorba despre: Nicolas Immelman, Florian Roșu, Vlăduț Bocăneț, Toma Mîrzac, Taliauli Sikuea și Alexandru Harasim.
Naționala este calificată deja la Cupa Mondială de rugby din 2027, din Australia. Calificarea a fost obținută în urma disputării meciurilor din Campionatul European, competiție pe care ”stejarii” au terminat-o pe locul trei.
Sursa foto: Rugby Europe
Citește și
Șase medalii pentru România, duminică, la Cupa Mondială II de canotaj și locul 1 pe națiuni















