Sportivii A.C.S. Athletic Tg. Lăpuș, felicitați de administrația locală pentru rezultatele excepționale la competițiile naționale și internaționale - 6 minute în urmă
16 iulie 1054 – Ziua în care Biserica s-a împărțit în două - 1 oră în urmă
Echipa masculină U19 a României – aur la Campionatul European de tenis de masă - 8 ore în urmă
Polițiști la întâlniri cu copiii în campania ”Dorințe îndeplinite la vârste potrivite” - 12 ore în urmă
„Sufletul echipajului SMURD” de la Sighet a trecut în rezervă - 13 ore în urmă
O femeie și trei bărbați, arestați preventiv pentru violență și tulburarea ordinii publice - 15 ore în urmă
Atelier de făcut pâine la Muzeul Satului din Baia Mare - 15 ore în urmă
Fetele de la Minaur vor juca pentru calificarea în grupele European League cu o echipă din Danemarca sau cu una din Turcia - 16 ore în urmă
În Groși se va organiza joc de lăsatul secului - 16 ore în urmă
„Ie Vie” – o punte între trecut și prezent, o celebrare a identității și a meșteșugului românesc - 17 ore în urmă
România întâlnește Danemarca într-un meci de a fi sau a nu fi în semifinalele EURO U19
Naționala U19 a României întâlnește astăzi, de la ora 20, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, selecționata similară a Danemarcei, în ultima etapă din faza grupelor de la Campionatul European. Ambele echipe au câte o victorie și o înfrângere. România a învins Muntenegru cu 2-1 și a pierdut cu Spania, 1-3. La rândul ei, Danemarca a fost învinsă de Spania cu 1-0 și a trecut de Muntenegru cu 5-0.
Miza meciului din această seară este calificarea în semifinalele EURO. ”Tricolorii” trebuie să învingă spre a merge mai departe, întrucât în caz de egalitate sunt avantajați danezii.
Danemarca a mers fără cusur în calificările la EURO U19 2025, obținând șase victorii din tot atâtea meciuri, golaveraj 13-3, notează site-ul FRF. ”În prima fază, cea preliminară, danezii au trecut de Irlanda de Nord (4-0), Albania (1-0) și Israel (3-2) și s-au calificat cu maximum de puncte în Turul de Elită. Aici, danezii au încheiat, din nou, pe 1 în clasament și s-au calificat la EURO U19 după ce au învins, pe rând, reprezentativele similare ale Islandei (2-0), Ungariei (1-0) și Austriei (2-1)”, mai arată sursa citată.
Confruntarea dintre cele două reprezentative U19 va fi prima oficială. Hai România! (T.S.)
Sursa foto: Facebook/ Echipa națională de fotbal a României
Citește și