Recea revine pe prima poziție a clasamentului în Liga a 3-a

ACS Fotbal Comuna Recea a revenit, vineri, pe prima poziție clasamentului Ligii a 3-a, Seria 5, după ce a învins în deplasare pe CSC Sânmartin cu scorul de 3-1 (0-0). Rocada cu Luceafărul a fost făcută după ce orădenii au reușit doar un egal (3-3), după un meci spectaculos cu lanterna roșie SCM Zalău.

CSC Sânmartin – ACS FC Recea: 1-3 (0-0)

Prima repriză a fost presărată cu multe faze de poartă, cu un plus pentru maramureșeni, însă niciuna dintre echipe nu a reușit să fructifice. Recea a înscris prin Alin Bota, de la 11 metri, în minutul 51 (0-1), urmat la 7 minute de Alexandru Mărieș (0-2). Gazdele au relansat meciul transformând la rândul lor un penalty, în minutul 73, prin Sergiu Pop (1-2). Norbert Janos a închis apoi repede tabela (min. 75).

ACS Recea face 27 de puncte și urcă pe prima poziție în clasament, la un punct față de Luceafarul Oradea si la patru de Minaur Baia Mare, urmând ca în etapa următoare să întâlnească acasă pe CFR Cluj 2.