Orbit de Luceafărul, Minerul se îndepărtează de podium

Sâmbătă seara, Minerul Baia Mare a pierdut în deplasarea cu Luceafărul Oradea, scor 0-1 (0-1). Gazdele au jucat mai bine în prima repriză, au dominat teritorial și și-au creat mai multe ocazii de poartă. La una dintre acestea, Mitrică a trimis balonul în transversală, iar  în min. 31 au deschis scorul prin George Paraschiv, care a finalizat un contraatac cu un șut din 16 m lateral dreapta. Avea să fie singurul gol al meciului, chiar dacă ambele echipe s-au străduit să mai înscrie. Minerul a jucat ultimele 24 de minute cu un om mai puțin pe teren, deoarece Răzvan Lupu a fost eliminat pentru un fault în situație de gol.

Minerul Baia Mare: Balazs Dombradi – Ciprian Duruș (58, Răzvan Rus), Jean Prunescu, Răzvan Lupu, David Simion, Bogdan Piper, Andrei Coroian (78, Raul Stanciu), Denis Lihet, Valer Giurgiu (60, Alexandru Muscă), Krisztian Szekely (46, Adrian Bedea), Brian Lemac ● Rezerve neutilizate: Alex Gudea – Cătălin Tutuța, Daniel Groza ● Antrenori: Dorin Toma, Paul Ungureanu și Marius Marian.

Text & foto: minaur.ro