Unde liturghisesc ierarhii în acest sfârșit de săptămână - 18 minute în urmă
Două intervenții dificile pentru salvamontiștii maramureșeni în zone greu accesibile - 2 ore în urmă
Alexandru Sabo, elev al Colegiului de Arte Baia Mare, selectat în Orchestra Junior a României după o audiție națională - 2 ore în urmă
Locuitorii din zona platformei Agecom reclamă praf, zgomot și mirosuri. Autoritățile au dispus verificări și măsuri suplimentare - 2 ore în urmă
Un moment rar în istoria Bisericii: un tată în fața moaștelor propriei fiice - 2 ore în urmă
Raluca Izabela Chiș, Premiul I la Concursul Național de Interpretare a Muzicii Românești „Sigismund Toduță” - 2 ore în urmă
6 iunie 1914 – S-a născut poetul și publicistul maramureșean Ion Șiugariu - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 6 iunie 2026 - 4 ore în urmă
Fabrica de Campioni, la aniversare - 15 ore în urmă
Incident grav în spațiu: Stația Spațială Internațională, la un pas de a fi abandonată de urgență - 15 ore în urmă
Învinse de Spania, ”tricolorele” U19 au ratat calificarea în grupele principale la Campionatul European
Naționala de handbal U19 a României a fost învinsă, aseară, de selecționata similară a Spaniei, în ultima sa partidă din grupa D a Campionatului European, care se desfășoară la Podgorica, în Muntenegru. În urma acestui eșec România s-a clasat pe locul 3, cu două puncte, ratând calificarea în grupele principale. Primele două poziții din grupa D au fost ocupate de Germania și Spania, cu câte 5 puncte. Pe ultimul loc s-a clasat selecționata Insulelor Feroe, cu 0 puncte.
În meciul de ieri România a condus o singură dată (2-1). Principala marcatoare a ”tricolorelor” a fost Teodora Damian, jucătoare de la CS Minaur Baia Mare, care a înscris de nouă ori.
Naționala U19 va disputa, în continuare, meciuri de clasament la Campionatul European. (T.S.)
Sursa foto: FRH
Citește și













