Fotbal Liga a II-a: Minaur Baia Mare a făcut egal la Dej

Sâmbătă dimineață, stadionul “Municipal” din Dej a fost gazda partidei dintre FC Unirea și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 16-a din Liga a II-a, ultima care se dispută în acest an.

Potrivit csminaur.ro, jocul s-a terminat la egalitate, 1-1, după ce băimărenii au condus la pauză cu 1-0. Un egal care arată că echipa poate face lucruri bune și cu adversari din prima jumătate a clasamentului. Din sezonul regulat au mai rămas de jucat trei etape, dar acestea vor avea loc anul viitor.  Minaur va mai juca în deplasare cu Steaua, respectiv cu Concordia și cu Gloria Buzău pe teren propriu.

Abia a început meciul și a apărut o primă problemă în tabăra echipei noastre. În minutul 3, la un duel aerian între Chinde și Cătinean, mijlocașul gazdelor cade, Chinde primește mai întâi cartonaș galben, apoi a văzut o sângerare și la trimis direct la cabine pe Chinde. Practic, Minaur a jucat tot meciul în 10.

Surprinzător oarecum, Minaur este echipa care reușește să deschidă scorul: Ciocan primește o pasă de la Stănescu și trimite pe lângă portar: 0-1 (min. 11). Echipa noastră rezistă fără gol primit în prima parte, deși dejenii au avut ocazii de poartă. Cea mai mare a, consemnat-o în min. 42, când șutul lui Al. Pop este respins de pe linia porții.

La patru minute după reluare, gazdele reușeșc să egaleze: Cocian execută un corner de pe stânga, iar Chira a reluat cu capul în plasă pentru 1-1. Dejenii s-au aruncat în atac pentru a obține toate cele trei puncte, dar partida s-a încheiat la egalitate. Să mai spunem că și gazdele au terminat jocul în zece, după ce Daniel Pop a primit al doilea cartonaș galben. Era însă minutul 90+3 și acest amănunt a contat ,mai puțin.

Unirea Dej – CS Minaur Baia Mare: 1-1 (0-1)

• Stadionul “Municipal” din Dej
  • Arbitri: Marius Chițu (Târgoviște) – Ioan Daniel Humita (Armeniș – Caraș Severin), Emeric Tocai (Sibiu). Arbitru de rezervă: Claudiu Gaitin (Timișoara). Observator arbitri: Ștefan Szilaghi (Satu Mare). Delegat joc: Cristian Petropulos (Alba Iulia).
  • Unirea Dej (antrenor Dragoș Militaru): Dorian Răilean – Alexandru Gîț (46, Denis Roș), Mihai Kereki, Daniel Pop, Gabriel Buta (46, Vlad Bogdan), Alin Burdeț, Marius Cătinean, Cristian Chira (77, Andrei Pop), Gabriel Fulga (32, David Maftei), Alexandru Pop, Angelo Cocian
  • Rezerve: Claudiu Chindriș – Alex Militaru, Răzvan Greu, Ionuț Frăsineanu, Ciprian Călugar
  • Minaur (antrenor Mihai Iosif): Alexandru Costache – Cătălin Alexe, Jhon Mondragon, Răzvan Lazăr, Iustin Neacșu, David Simion, Mircea Donca (68, Alin Văsălie), Sergiu Ciocan (58, Bogdan Rotar), Raphael Stănescu (58, Gabriel Oiță), Viorel Chinde, Cassama Muacir (58, Kevin Bakare; 89 Denis Matei)
  • Rezerve: Raul Băilă – Richard Ray Cin, Vasile Chitaș, Marius Potcoavă
  • Cartonașe galbene: Alexandru Pop (8), Daniel Pop (62 și 90+3) / Ciocan (31), Bakare (64), Costache (90+1)
  • Cartonașe roșii: Daniel Pop (90+3) / Chinde (3)

• Unirea Dej – CS Minaur Baia Mare: 1-1
  • FC Brașov – Dinamo București (sâmbătă, 13.15)

16. Metaloglobus – 16p (15-20) – 16
  17. Minaur Baia Mare – 15p (17-24) – 16
  18. Progresul Spartac – 15p (14-23) – 16
  19. Unirea Constanța – 12p (13-35) – 16
  20. Poli Timișoara – 12p (10-22) – 16

Etapa 17 (22 februarie 2023): Gloria Buzău – FC Brașov; Slobozia – Steaua; CS Minaur – Concordia; Ripensia – Unirea Dej; Metaloglobus – Pandurii; Miercurea Ciuc – Progresul Spartac; Dumbrăvița – Poli Timișoara; Poli Iași – Șelimbăr; Dinamo – Unirea Constanța.