Serviciul Medicină Școlară şi Universitară a efectuat triajul epidemiologic în unitățile de învățământ din Baia Mare - 39 minute în urmă
Elevi și cadre didactice de la Liceul „Ep. Dr. Alexandru Rusu” au participat la cursul de acordare a suportului vital de bază susținut de reprezentanții SMURD - 1 oră în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (IX) - 3 ore în urmă
Elev de la Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Baia Mare, calificat la etapa națională a Concursului de Creativitate în Limba Engleză „Speak Out” - 3 ore în urmă
Dialoguri Educaționale Responsabile la Cărturești Baia Mare: tinerii sunt invitați la o nouă întâlnire pe tema oportunităților - 4 ore în urmă
Accidentele cu victime cauzate de viteză în primele luni din 2026, mai puține decât în aceeași perioadă a anului trecut - 5 ore în urmă
O nouă campanie de colectare de deșeuri textile în Baia Mare - 6 ore în urmă
Încep lucrările pe DJ 182B Baia Mare – Coaș. Restricții de trafic și rute alternative pentru șoferi - 7 ore în urmă
18 aprilie, Ziua Internațională pentru Conservarea Monumentelor - 8 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 18 aprilie 2026 - 9 ore în urmă
De la graniță, direct pe podium: Andrei Ihnatiuc, campion la 3.000 de metri la Cupa României
Andrei Ihnatiuc, polițist de frontieră în cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Brodina (din cadrul ITPF Sighetu Marmației) și atlet al clubului CSM Bucovina Rădăuți, a obținut recent medalia de aur la proba de 3.000 de metri în cadrul Cupei României de Sală pentru seniori, desfășurată la București în perioada 1-2 februarie 2025.
În vârstă de 21 de ani, Andrei are un palmares impresionant, cu aproximativ 80 de medalii câștigate la competiții naționale și internaționale. La Cupa României, el a terminat cursa de 3.000 de metri cu un timp de 8:40,16, devansându-l pe Laszlo Levente Kanizsay de la CSU Cluj Napoca, care a încheiat cu 8:48,73.
Cu o zi înainte, pe 1 februarie, Andrei a participat și la proba de 1.500 de metri, unde s-a clasat pe locul al cincilea, cu un timp de 4:01,73.
Antrenorul său, Bogdan Roșcăneanu, a declarat: „Andrei a câștigat proba de 3.000 de metri, la Cupa României de seniori, și a intrat în posesia titlului de campion al Cupei României. Andrei aduce în palmaresul clubului din Rădăuți un nou titlu de campion la seniori, de care toată comunitatea este mândră”.
Pe lângă cariera sa sportivă, Andrei își desfășoară activitatea profesională în cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Brodina, sub coordonarea Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Sighetu Marmației.
Performanțele sale remarcabile demonstrează o dedicare deosebită atât în domeniul sportiv, cât și în cel profesional, fiind un exemplu de excelență și perseverență.
Vasile Petrovan















