CS Minaur, victorie liniștitoare în fața suporterilor

Marți, 18 martie, Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSM București.

Acest joc s-a disputat în cadrul etapei a 20-a din Liga Zimbrilor și s-a dovedit a fi un meci greu, al cărui rezultat era menit să ne aducă liniștea necesară în clasament.

Și așa a și fost. Un meci dificil, în care s-a mers ”umăr la umăr” în bună parte din confruntare. Ca dovadă, la pauză, scorul era egal, 12-12. Minaur și-a dovedit acuratețea în ultimul sfert și a reușit să își adjudece victoria, cu 27-23.

În Liga Zimbrilor lucrurile încep să se clarifice. Titlul va fi câștigat din nou de Dinamo, care are maximum de puncte din 20 de meciuri. Locul 2 este ocupat de CSM Constanța, cu 46 puncte din 18 meciuri, iar locul 3 de Minaur Baia Mare, cu 44 puncte, dar din 20 meciuri. Principala urmăritoare, Potaissa Turda, se află pe locul 4, cu 37 puncte din 19 meciuri. Minaur este calificată și în sferturile de finală ale EHF European Cup, unde va juca cu austriecii de la Bregenz (turul pe 23 martie, ora 18.00, în Baia Mare / returul pe 30 martie, ora 19.00, în Austria). De asemenea, Minaur va juca miercuri, 27 martie, acasă, cu CSM Vaslui, în turul al doilea (optimi de finală) al Cupei României.

CS Minaur Baia Mare – CSM București: 27-23 (12-12)

Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 1500 spectatori

Arbitri: Ionuț Tudor Ifrim – Alexandru Ovidiu Ilisei (Neamț). Observator FRH: Adrian Rucoi (Tg. Mureș)

Aruncări de la 7m: 2-5 (toate transformate). Minute de eliminare: 8-6 (Mollino 2, Nagy, Kotrc / Rotaru, Da Silva, Onyejekwe)

CS Minaur: Anton Terekhov (13 intervenții), Barna Buzogany (o intervenție), HayderAl-Khafadji (nu a jucat) – Milan Kotrc 6, Robert Nagy 5, Anderson Mollino da Silva 4, Stevan Vujovic 4 (2 din 7m), Artem Kozakevych 3, Gabriel Cumpănici 2, Tomas Cip 2, Tudor Botea 1, Erik Pop, Viorel Fotache. Nu au jucat: Remus Chiș, Vlad Pop, Ovidiu Ardelean. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș

CSM București: Matej Asanin (9 intervenții), Vitali Șimanski – Nicolas Schneider 9 (5 din 7m), Joao Da Silva 5, Andra Szasz 2, Mihai Nica 1, David Voica 1, Roman Dodică 1, Adrian Rotaru 1, Grigorios Ioannou 1, Chike Onyejekwe 1, Akos Szeles 1, Andrei Mihalcea, Raul Nantes Campos, Dan Duță. Antrenori: Eliodor Voica, Bogdan Voica, Mario Blazevic