CS Minaur Baia Mare, victorie în meciul cu CSM Bacă

Sâmbătă seara, 24 septembrie, Sala Sporturilor “Nasrcisa Lecușanu” din Bacău a fost gazda partidei dintre CSM Bacău și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 5-a din Liga Zimbrilor. Minaur a prestat din nou un joc închegat, a avut un forcing de 15 minute început în prima repriză și continuat în primele 10 minute din repriza a doua, iar de la o diferență de 10 goluri nu mai poți pierde dacă te cheamă Minaur, potrivit csminaur.ro.

Jocul a fost foarte echilibrat în prima sa parte, ambele echipe fiind la conducere pe rând. Mai întâi a fost 2-0 pentru gazde, dar am egalat repede la 2 (min. 9). Primele minute au fost ale portarulor, Grigoraș și Terekhov având fiecare cinci intervenții reușite. Dacă Anton a continuat să prinde, Grigoraș s-a oprit și asta a fost în beneficiul echipei noastre. Băimărenii se distanțează pentru prima dată la 4 goluri, 4-6 (min. 12), dar diferența nu rezistă mult. Gazdele conduc ultima oară în meci la 10-9 (21), apoi avem ultima oară egalitate la 11-11 (24). Minaur se apără excelent până la finalul primei părți, încasează un singur gol și înscrie de patru ori, intrând la cabine cu 12-15, cea mai mai diferență înregistrată până atunci.

Primele 10 minute din partea secundă sunt excelente pentru noi, apărarea făcând diferența, iar contraatacul aducând câteva goluri ușoare: 12-20 (min. 40). N-am oprit jocul bun și am izbutit să ne ducem la 10 goluri distanță: 14-24 (45). Gazdele au punctat și ele de patru ori la rând, Alexandru Sabou a cerut apoi time-out și lucrurile s-au liniștit, iar finalul ne-a prins fără emoții. Sandu Iacob a încercat tot ce se poate, a jucat și cu șapte oameni în teren, prilejuindu-i lui Buzogany două goluri de efect din poartă în poartă. Ba era cât pe ce să rezolve o probleme de același gen și Fotache.

Victorie meritată pentru Minaur, care rămâne pe locul al doilea în clasament. Miercuri, băieții noștri vor avea un meci greu cu Potaissa Turda și sperăm ca suporterii să vină în număr cât mai mare și să-și încurajeze favoriții.

CSM Bacău – CS Minaur Baia Mare: 25-32 (12-15)

• Sala Sporturilor “Narcisa Lecușanu” din Bacău; cca 800 spectatori
  • Arbitri: Adrian Georgescu – Mihai Moldoveanu (Constanța). Observator FRH: Viorel Dobre din București
  • Aruncări de la 7m: 4-6 (transformate: 3-5; au ratat: Dospinescu / Kozakevych). Minute de eliminare: 10-12 (Costea, Ushal, G. Bujor, M. Bujor, Coric / Mollino 2, Vujic, Bera, Kotrc, Ratkovic)
  • CSM Bacău: Ștefan Grigoraș (7 intervenții, a apărat și un 7m), Richard Freiwald (3 intervenții) – Gabriel Bujor 7 (unul din 7m), Bahdan Serhel 4, Vasile Dobrincu 4, Ionuț Stănescu 3 (2 din 7m), Aliaksei Ushal 2, Eduard Belchite 2, Ionuț Rotaru 1, Oleksii Ganchev 1, Florin Dospinescu 1, Bogdan Ivaschescu, Mihai Bujor, Teo Coric, George Costea. Antrenor: Sandu Iacob
  • CS Minaur: Anton Terekhov (11 intervenții, a apărat și un 7m), Barna Buzoganu (o intervenție, a marcat 2 goluri) – Anderson Mollino da Silva 6, Bogdan Mănescu 6 (4 din 7m), Stevan Vujovic 3, Călin Căbuț 3, Daniel Bera 3, Milan Kotrc 3, Robert Nagy 2, Erik Pop 2 (unul din 7m), Stefan Vujic 1, Tudor Buguleț 1, Viorel Fotache, Artem Kozakevych, Gabriel Massuca Teca, Nemanja Ratkovic. Antrenor: Alexandru Sabou

1. Dinamo București – 18p (229-175) – 6
  2. Minaur Baia Mare – 12p (147-128) – 5
  3. CSM Constanța – 12p (131-118) – 5
  4. Potaissa Turda – 9p (146-133) – 5
  5. CSM București – 9p (157-149) – 5
  6. Steaua București – 9p (130-123) – 5
  7. CSM Focșani – 9p (140-147) – 5
  8. CSM Bacău – 6p (142-142) – 5
  9. CSU Suceava – 6p (154-155) – 5
  10. ACS HC Buzău – 6p (132-139) – 5