Prognoza meteo Maramureș, miercuri 15 iulie 2026 - 26 minute în urmă
14 iulie 1947, înscenarea de la Tămădău - 12 ore în urmă
Anunț pentru aparținătorii pacienților decedați de la Spitalul de Pneumoftiziologie Baia Mare - 14 ore în urmă
Atelierele de vacanță continuă la Muzeul Satului Baia Mare: Copiii au învățat să croșeteze, să cioplească și să creeze din fibre naturale - 16 ore în urmă
Biblioteca Orășenească Vișeu de Sus a dat startul programului „Biblioteca, prietena ta de vară” - 16 ore în urmă
„Magia cristalelor” – expoziție aniversară cu flori de mină din Maramureș, vernisată la Tulcea - 16 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul, în mijlocul celor peste 200 de participanți la Tabăra de vară „Credință, rugăciune și comuniune” de la Bloaja - 17 ore în urmă
Conf. univ. dr. Delia Suiogan prezintă specializarea Etnologie pentru viitorii studenți - 17 ore în urmă
Au început lucrările la Parcul de Specializare Inteligentă din Șomcuta Mare - 17 ore în urmă
Expoziția „Amintiri din sat”, semnată de Horațiu Crișan, vernisată la Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației - 19 ore în urmă
CS Minaur a fost la un pas de calificare
CS Minaur a trecut pe lângă o mare performanță, aceea de a se califica în grupele principale ale EHF European League. A fost învinsă însă la limită aseară în deplasare de Granollers, 29-28 (14-18), iar povestea europeană a luat sfârșit.
Băimărenii au făcut o primă repriză excelentă, în care au condus chiar și cu șase goluri diferență. Au început bine și repriza a doua, însă totul s-a năruit în ultimele 10 minute ale meciului, când spaniolii au trecut la conducere și n-au lăsat să le scape victoria.
Pentru a se califica în grupele principale, Minaur trebuia să învingă în Spania, iar în celălalt meci din grupă, la Ljubljana, SAH Aarhus să câștige cu Slovan. O condiție a fost îndeplinită, danezii obținând victoria cu 37-30 în Slovenia. Minaur însă nu a izbutit să câștige, deși a fost tare aproape de un rezultat mare.
- CS Minaur: Anton Terekhov (5 intervenții), Cristian Sîncu (6 intervenții) – Tudor Botea 7, Erik Leonard Pop 5, Milan Kotrc 4, Artem Kozakevych 4, Anderson Mollino da Silva 4, Robert Nagy 2, David Pavlov 2 (din 7m), Viorel Fotache, Gabriel Cumpănici, Stefan Vujic, Mohamed Aly Ismail Zeinelabedin. Nu au jucat: Cosmin Stanciu, Lucas Sabou, Ovidiu Ardelean. Oficiali: Nuno Miguel de Melo Farelo, Mihai Ionuț Bușecan, Răzvan Pop, Vlad Pop.
Din grupa C merg mai departe SAH Aarhus (10 puncte) și Fraikin BM. Granollers (7 puncte), primele două clasate. Minaur a terminat pe locul 4, cu 3 puncte. (T.S.)
Sursa foto: CS Minaur






