Costică Buceschi îl învinge cu „obrăznicie” pe Gheorghe Tadici (GALERIE FOTO)

Gheorghe Tadici, antrenorul echipei de handbal feminin HC Zalău, prefața întâlnirea cu Minaur, afirmând că meciul va fi foarte greu, deoarece publicul băimărean e unul foarte ostil. Și a avut dreptate, reușind prin atitudinea sa binecunoscută să irite o mare parte a suporterilor aflați sâmbătă după amiază în tribunele Sălii Sporturilor „Lascăr Pană”.

CS Minaur Baia Mare – HC Zalău: 24-16 (11-9)

Băimărencele au început excelent și în minutul 8 conduceau cu 3-0, avantajul de 3 goluri fiind menținut aproape toată repriza și chiar majorat (10-6, min 25). Marija Shteriova cu 10 goluri marcate și Ana Maria Măzăreanu, cu 13 intervenții bune, au fost eroinele meciului. În repriza secundă ne-am apărat excelent, zălăuancele reușind doar 7 goluri. În ultimele 10-12 minute, când Minaur avea deja un avantaj confortabil de 6-7 goluri, Costică Buceschi a apelat la tactica, oarecum riscantă, cu 7 jucătoare de câmp în atac, repetată de mai multe ori, spre iritarea vădită a lui Gheorghe Tadici, dar și spre încântarea suporterilor care, mai în glumă, mai în serios l-au catalogat ca „obraznic” pe antrenorul băimărean. Mai mult, în ultimele 4-5 minute, cu 8-9 goluri avans, Buceschi a plusat, introducând în teren toate rezervele.

Minaur leagă a 4-a victorie consecutivă și rămâne pe locul 3, cu 16 puncte, urmând să joace la Gloria Buzău, duminica viitoare.

CS Minaur Baia Mare: Ana Maria Măzăreanu (13 intervenții, a apărat și un 7m), Cristina Enache (2 intervenții) – Marija Shteriova 10/13, Paulina Masna 5/9, Sonia Seraficeanu 2/2, Andreea Popa 2/2, Sylwia Lisewska 2/3 (2 din 7m), Yaroslava Burlachenko 1/1, Oana Bondar 1/1, Oana Cîrstea 1/2, Larisa Tămaș 0/1, Petruța Argyelan 0/1, Roxana Szolosi 0/2, Anca Polocoșer, Camelia Hotea, Mădălina Conache ● Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu