Băimărenii au cucerit 11 medalii de aur la Campionatele Naționale de Culturism și Fitness

Weekend-ul trecut s-au desfășurat la Sibiu Campionatele Naționale de Culturism și Fitness pentru juniori, cadeți și masters. Baia Mare a fost reprezentată de 3 cluburi, CSM, Gold Star și Gym Ovidiu, care au câștigat împreună 19 medalii, dintre care 11 de aur, 5 de argint și 3 de bronz.

Remarcabile sunt rezultatele CSM Baia Mare, clubul condus de Iosif și Magdalena Szabo, ai cărei sportivi au fost recent evacuați din sala de sport în care se pregăteau. Ulterior au fost temporar reprimiți, însă în condiții prea puțin proprii pentru pregătire (sală fără utilități elementare, gen apă curentă). În ciuda acestui fapt, CSM a reușit să câștige 12 medalii (dintre care opt lafitness copii), 7 dintre acestea fiind de aur!.

De remarcat că, la Fitness junioare 21-23 ani Open, lupta pentru medalia de aur s-a dat între două băimărence: Amalia Mali (CSM) și Rebeca Git (Gold Star). A câștigat sportiva antrenată de soții Szabo,  care au mai avut o sportivă de perspectivă pe treapta a doua a podiumului la categoria Fitness junioare 16-20 ani Open: Geanina Suciu. La concursul de culturism masters 45-49 ani, veteranul Ovidiu Cozma a câștigat două medalii de campion, atât la categoria -80 kg, cât și la Open.