Share
5 august 1984: regalul olimpic oferit de Kati Szabo

5 august 1984: regalul olimpic oferit de Kati Szabo

La 5 august 1984, gimnastica românească trăia una dintre cele mai frumoase zile din istoria sa. Ecaterina „Kati” Szabo încheia concursul olimpic de la Los Angeles cu un palmares impresionant: patru medalii de aur și una de argint.

În ultima zi a întrecerilor feminine, gimnasta României a participat la trei finale pe aparate și le-a câștigat pe toate. A devenit campioană olimpică la sărituri, bârnă și sol, după evoluții care au transformat-o în una dintre figurile centrale ale Jocurilor Olimpice din 1984. Singurul aparat la care nu a cucerit o medalie individuală a fost cel al paralelelor inegale.

Finala de la bârnă a adus un moment special pentru România. Kati Szabo și Simona Păuca au obținut același punctaj, 19,800, astfel că titlul olimpic a fost împărțit de cele două gimnaste. România a ocupat primele două poziții ale podiumului, iar medalia de bronz i-a revenit americancei Kathy Johnson.

La sol, Kati Szabo a avut nevoie de o notă de 10 pentru a o depăși pe americanca Julianne McNamara. Gimnasta română a primit nota maximă și a câștigat aurul cu 19,975 puncte, față de 19,950 ale adversarei sale. A fost al treilea titlu obținut de ea în finalele pe aparate din acea zi.

Cele trei medalii din 5 august s-au adăugat celor câștigate anterior. România obținuse aurul în concursul pe echipe la 1 august, prin Ecaterina Szabo, Simona Păuca, Lavinia Agache, Laura Cutina, Cristina Grigoraș și Mihaela Stănuleț. Era primul titlu olimpic pe echipe din istoria gimnasticii feminine românești.

În concursul individual compus, desfășurat înaintea finalelor pe aparate, Kati Szabo a devenit vicecampioană olimpică. Lupta pentru aur a fost decisă la o diferență de numai cinci sutimi: Mary Lou Retton a încheiat cu 79,175 puncte, iar gimnasta română cu 79,125. Simona Păuca a completat podiumul, obținând medalia de bronz.

Astfel, bilanțul final al Ecaterinei Szabo la Los Angeles a fost unul extraordinar: aur cu echipa, aur la sărituri, aur la bârnă, aur la sol și argint la individual compus. Ea rămâne singura sportivă din România care a câștigat patru titluri olimpice la aceeași ediție a Jocurilor. Românca a fost însă cea mai de succes sportivă a ediției în clasamentul bazat pe valoarea medaliilor, cu patru medalii de aur și un argint. Carl Lewis a câștigat tot patru titluri, dar nu a mai obținut o altă medalie, iar Li Ning a avut trei medalii de aur, două de argint și una de bronz.

La 42 de ani de la acea performanță, ziua de 5 august 1984 rămâne una dintre marile pagini ale sportului românesc.

Vasile Petrovan


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu