Piața jocurilor online în 2026: principalele tendințe observate la nivel european - 2 ore în urmă
Vacanță cu mașina în Grecia? Ce trebuie să știți despre noile amenzi și reguli din 2026 - 5 ore în urmă
„Fabrica de eminescieni” și-a deschis porțile pentru elevii din Baia Mare - 6 ore în urmă
Charlie Ottley pregătește un nou film de promovare a Maramureșului - 7 ore în urmă
Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 7 ore în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 7 ore în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 7 ore în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 8 ore în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Parohia Făurești - 8 ore în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 11 ore în urmă
2026 va fi „Anul Nadia Comăneci”
Senatul a adoptat ieri, 14 mai, un proiect care instituie anul 2026 drept „Anul Nadia Comăneci”, o inițiativă menită să promoveze sportul și să celebreze performanțele legendarei foste gimnaste.
Proiectul își propune să marcheze performanța cu care Nadia Comăneci și-a căpătat numele de „Zeița de la Montreal”.
„Instituirea anului 2026 ca Anul Nadia Comăneci va permite o vizibilitate mai mare a domeniului sportului și creșterea gradului de conștientizare cu privire la importanța acestuia.
De asemenea, inițiativa legislativă arată un angajament al statului român față de respectarea valorilor, precum și faptul că sportul face parte din identitatea națională a țării noastre. Actul normativ va contribui la promovarea imaginii României în lume, prin performanțele pe care le obțin sportivii români la competiții naționale și internaționale”, se arată în motivare.
COSR a fost desemnat „coordonator al activităților dedicate Nadiei Comăneci pe durata întregului an, care poate înființa o comisie care să gestioneze întreaga activitate și să realizeze un calendar al activităților”.
În 2026 se vor împlini 50 de ani de la marea performanță a Nadiei Comăneci la Montreal, în cadrul Jocurilor Olimpice de Vară. Mai exact, pe 18 iulie 1976, Nadia Comăneci intra în istoria sportului mondial şi devenea regina gimnasticii, obţinând primul 10 şi surprinzând o lume întreagă.
Tabela de marcaj, care nu era pregătită pentru o astfel de notă, a afişat 1.00. Deşi, potrivit codului de punctaj de la acea vreme al Federaţiei Internaţionale de Gimnastică (FIG) nota maximă posibilă era 10, până în 1976 se considera că aceasta este imposibil de atins. Înainte de JO de la Montreal, firma Omega, sponsor oficial al competiţiei, i-a întrebat pe responsabilii Comitetului Internaţional Olimpic câte cifre trebuie să aibă tabela de scor, iar răspunsul a fost că sunt suficiente trei cifre, deoarece nota 10 va fi imposibil de obţinut de către vreun gimnast.
Cu toate acestea, Nadia Comăneci a obţinut primul 10 din gimnastică executând perfect un exerciţiu la paralele chiar în cadrul ediţiei din 1976 a Jocurilor Olimpice. Deşi avea doar 14 ani, Nadia a câştigat la Jocurile Olimpice de la Montreal cinci medalii (trei medalii de aur – la individual compus, bârnă şi paralele, una de bronz – sol şi argint cu echipa) şi a intrat pentru totdeauana în analele istoriei.















