Share
Veste bună pentru locuitorii din Vișeu de Sus și întreaga zonă a Maramureșului!

Veste bună pentru locuitorii din Vișeu de Sus și întreaga zonă a Maramureșului!

Ministerul Sănătății a decis finanțarea Compartimentului de Primiri Urgențe al spitalului orășenesc, care va oferi din 1 septembrie servicii medicale rapide și sigure pentru peste 70.000 de oameni. Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat această decizie importantă pentru comunitate:

Situația Compartimentului de Primiri Urgențe (CPU) al Spitalului Orășenesc din Vișeul de Sus mi-a fost prezentată acum cateva săptămâni când am vizitat județul Maramureș și acest spital. Am analizat situația și, în această săptămână, am identificat în bugetul Ministerului Sănătății fondurile necesare pentru susținerea compartimentului de primiri urgențe (CPU), care va oferi servicii medicale de urgență pacienților din întreaga zonă.
Astăzi, am semnat Ordinul de ministru prin care se autorizează de la 1 septembrie includerea și finanțarea Compartimentului de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Orășenesc Vișeul de Sus direct de către Ministerul Sănătății.
Asta înseamnă acces rapid la servicii de urgență pentru peste 70.000 de oameni din întreaga zonă. Un pas concret, nu doar o promisiune, prin care aducem sănătatea mai aproape de comunitate și oferim siguranță pacienților în momente critice.

Măsura reprezintă un pas major pentru siguranța și sănătatea oamenilor, garantând accesul rapid la servicii de urgență și o mai bună protecție a comunității în situații critice.

Vasile Petrovan


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.





Lasă un comentariu